Mersin kuyumcular fiyatları nasıl belirliyor? Mersin altın fiyatları nasıl?

Mersin Kuyumcular Odası

Günümüzün en büyük yatırım malzemesi, altın olarak ifade edilmektedir. Mersin kuyumcular da bunun bilincinde olarak düğünlerde takı takmak ya da yatırım amaçlı altın almak isteyenlere hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Mersin’de pek çok kuyumcu bulunmaktadır. Mersin kuyumcuları sayesinde hem altın alabilir hem de takılarınızı değerinde bozdurabilirsiniz. Kuyumcular bu noktada her dönem oldukça aranılan iş kolları arasında bulunmaktadır. Mersin’de bulunan kuyumcular genellikle 09.00 ila 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kuyumcuların Pazar günleri kapalı olmasından dolayı, kuyumcularla ilgili işlerin erkenden yapılması önerilmektedir.

Eğer Pazar günü olan bir düğüne katılmanız gerekiyorsa, takılarınızı hafta içinden ya da en geç Cumartesi gününden almanız önerilmektedir. Altın fiyatları sadece Mersin için değil, diğer iller için de geçerlidir. Fiyatlar belirlendiğinde ya da en ufak bir değişiklik olduğunda bu bütün kuyumcular için dikkate alınması gereken bir durumdur.

Mersin kuyumcular odası arasında olan bazı kuyumcular, altın fiyatlarının üzerine 5 TL ya da 10 TL gibi ufak fiyat farkları koyabilmektedir. Bu sebeple, kuyumculardan fiyat ya da altın alırken bu noktaya dikkat etmenizi öneriyoruz.

mersin kuyumcular carsisi
mersin kuyumcular çarşısı nerede

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mersin kuyumcuları aracılığıyla altın almak istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Altın almak ciddi bir iştir. Eğer dikkat etmeden altın alırsanız, yatırım yapmayı amaçlarken, zarara bile girebilirsiniz. İşte altın alınırken, dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Altın alınırken altın fiyatları dışında ürünün damgalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Takınızın TSE belgesinin olması gerekiyor.
 • Altının faturası olmalıdır. Kuyumculardan altınız altının faturasını da alın.
 • Altın alırken bir iki kuyumcu gezerek ortalama fiyat almanız sizin için daha iyi olacaktır. Altının gram fiyatı ya da işçiliği bu noktada çok önemlidir.
 • Altını yatırım amaçlı alıyorsanız, işçiliğini öğrenmelisiniz. İleride satmak istediğinizde ne kadar kâr edebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.
 • Tasarruf amaçlı Cumhuriyet altını ya da işçiliği az olan bilezikleri tercih etmelisiniz.
 • Son olarak Mersin kuyumcuları arasından güven duyduğunuz ve bildiğiniz kuyumculardan altın almanız yararınıza olacaktır.

[cjtoolbox name=’altin’]

Mersin Altın Fiyatları Neden Değişmektedir?

Sadece ülkemizde değil bütün dünyada altın fiyatları anlık olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak burada öğrenmeniz gereken en önemli nokta, altın fiyatlarının neden bilinmesi gerektiğidir. Günümüzde dolardan ziyade altın da büyük bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altın fiyatlarını belirleyen bir kurum ya da kişi yoktur. Bütün dünya için aynı anda belirlenmekte ve değişmektedir. 24 saat boyunca altın piyasası çok hareketlidir. Bu da fiyatların belirlenmesi açısından da çok önemlidir.

Aslında burada altının fiyatlarının belirlenmesinde zengin devletlerinin rolü olduğunu söyleyebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük paralarla konuşan devletler fiyatların belirlenmesi açısından çok önemli bir yerdedir. Bunun dışında arz ve talep gibi durumlarda fiyatları belirlemektedir. Son olarak küresel reel faiz oranları dünyadaki değişimler küresel jeopolitik riskler ve nakit akışı gibi pek çok durum altını doğrudan etkilemektedir.

Yaz zamanlarında altın alırken daha pahalıya aldığınızı fark edebilirsiniz. Bunun sebebi düğünlerin genellikle yaz aylarında olması ve buna bağlı olarak taleplerin de artmasıdır. Aynı olayın, tersini düşündüğünüzde kış aylarında fiyatların uygun olduğunu söyleyebiliriz.

mersin kuyumculari
mersin kuyumcuları

Mersin Kuyumcular Ne İş Yapar?

Mersin Kuyumcular çarşısı içerisinde altın gümüş ya da çeşitli değerli taşları işleyen alan ve satan kişilerdir. Yapılacak olan eşyaların tasarımını yapan bu kişilerin el becerisi çok yüksektir. Atölyelerde çalışarak, dükkânlarda ürünleri isteyen müşterilere satarlar. Mersin kuyumcular olarak çalışan kişiler aynı zamanda diğer kuyumcularla da iletişim halindedir. Burada kuyumcular ile kuyumculuğun farkın anlatmamız gerekiyor. Kuyumculuk yapan kişiler genellikle işin üretim kısmıyla daha çok ilgilenirler. Bunun dışında kuyumcu ise bu üretilen malların satılmasından sorumlu olan kişiler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Kuyumcuların genel olarak görevlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Yapılacak olan eşyaların tasarımlarını yaparlar.
 • Ürünlerin alaşımlarını eritir ve kullanılır hale getirirler.
 • Hazırlanan ürünlerin satımını yaparlar.
 • Kuyumcular kendi araların iş bölümü yaparlar.
 • Eriyen maddelere çeşitli kalıplar kullanarak şekil vermeye çalışırlar.
 • Bütün bunların yanında ürünler satılacak hale geldiğinde bunların sadece satımından değil, aynı zamanda korunmasında da sorumlu olurlar.

Kuyumculuk, kolay gibi gözükse de bilgi beceri ve donanım gerektiren önemli bir meslektir. Mersin marina içinde kuyumcu var mı, hangi firmalar bulunuyor öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.