Mersin Mezitli şehrin merkezine yakın ve tarihi olan bir ilçe olarak bilinir!

Mersin Denildiğinde Akla İlk Gelen Özel ve Güzel İlçelerden Biri: Mezitli

Bugünün konusu ise elbette kusursuz ihtişamı ile Mezitli ilçesi oluyor. Evet, Mezitli gönüllerde taht kurmuş olması ile de bilinen bir Mersin ili ilçesi olması ile bilinir. Mezitli ilçesi, Mersin iline ait bir ilçe olmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğu bilgisi verilmiştir. Nüfus burada 192.000 gibi bir sayıya ulaşmıştır. Hemen batı kesiminde Erdemli ilçesini görürsünüz. Doğu kesimlerinde ise Yenişehir ilçesi size göz kırpacaktır. Gelişmiş ilçeler arasında yer alır. Mersin’de bulunmakta olan üniversite öğrencileri genel olarak burada yaşamaktadır. Kalabalık bir ilçe olan Mezitli’de yaşam hızlı bir şekilde ilerlemektedir diyebilmemiz de mümkün olmuş oluyor böylelikle.

Birçok kişinin yaşamını burada devam ettiği ve gelişim açısından birçok Mersin ilçesinden daha önde olan Mezitli ilçesi hakkında bilinen ya da bilinmeyen bütün bilgileri sizler için bu yazı içerisinde derlemeye çalıştık. Coğrafi konumundan iklimine, tarihçesinden gezilecek yerlerine kadar işte karşınızda kusursuz ana hatları ile güzel ilçe Mezitli…

mezitli soli sahil
mezitli soli sahilde keyifli vakit geçirin

Mezitli Gezilecek Yerler Rehberi

Mezitli’ye gelinir de tarihi yerler gezilmez mi? Elbette gezilir. Şimdi sıra Mezitli gezilecek yerler rehberi konusunda. Herkese keyifli gezmeler diliyoruz!

  • Kuzucubelen Kalesi

Mezitli gezilecek yerler rehberi adlı listemizin ilk durağı Kuzucubelen Kalesi oluyor. Biraz bu kale hakkında bilgiler verelim istedik. Mezitli ilçesinin merkez kesimlerine yaklaşık olarak 20-24 km uzaklık içerisinde yer alan Kuzucubelen Kalesi, Fındıkpınarı adlı karayolunda konumlanmış olan bir kale olmaktadır. Bu kalenin inşa edilmesinin temel amacı ise gözetleme kalesi olarak kullanılacak olması gayesini her zaman üzerinde taşır. Taş Kale bu kalenin bir diğer ismi olmaktadır. Kalenin yapılmış olduğu tarih ise ne yazık ki hiçbir zaman netlik kazanmamış olan bir konu olarak bilinmektedir fakat Orta Çağ dönemlerinde yapılmış olduğundan da çoğu zaman şüphelenilmektedir. İki katlıdır ve yapı olarak dikdörtgen olması ile bilinir. Günümüze bu özel ve güzel kaleden manastır, tamamen kaleye ait olduğu bilinmekte olan surlar gelmiştir. Dilediğiniz zaman bu tarihi yeri ziyaret edebilir, hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

  • Mezitli Ulu Camii

Camiiler kutsal yerler olmaları ile bilinen yerlerdir. Fakat camiilerin tarihi yerler olma özelliği de her zaman kabul edilen önemli bir durum olmaktadır diyebiliriz. Mezitli gezilecek yerler rehberi konumuzun ikinci durağı ise bir camii oluyor. Bu güzel sebep ile Ulu Camii’deyiz şimdi de. Bu camii, ilçenin merkez kesimi içerisinde konumlanmış olan bir camii olması ile tüm dikkatleri her zaman üzerine çekmektedir. Sene 1898’de Sultan İkinci Abdülhamit döneminde yapılmış olan bu özel ve güzel camii başka bir camiinin yıkılması ile yapılmıştır. Camii tam tamına üç kattan meydana gelen bir yapı olması ile tüm ilgiyi üzerine çeker. Camiilerin yapılarını incelemeyi ve ziyaret etmeyi seven biri iseniz eğer, burayı kesinlikle bir gelip görmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Ulu Çarşı

Mezitli gezilecek yerler rehberi konumuzda üçüncü durağımız ise tabi ki Ulu Çarşı oluyor. Ulu Çarşı, konum olarak Ulu Camii’nin hemen yanında yer alıyor. Yapı olarak iki katlı bir çarşıdır. Ulu Çarşı, Cumhuriyet Dönemi’nde yapılmış olan bir çarşı olması ile bilinir. Birçok ünlü markaya da ev sahipliği yaptığı bilinen Ulu Çarşı, turistlerin ve yerlilerin bol bol ilgisini görmekte olan bir yer olarak biliniyor. Alışveriş yapacağınız bir yer arayışına girerseniz burası tam size göre bir yer olmuş oluyor.

mezitli su parki
mezitli su parkında eğlenmeye hazır mısın?
  • Kaleburnu Kalesi

Kaleler ve tarihe tanıklık edişlerindeki asillik. Sırada bir kale var, evet. Listemizdeki dördüncü gezi durağımız Kaleburnu Kalesi oldu. Mezitli ilçesinin merkez kesimlerine tam olarak yirmi kilometrelik bir uzaklıkta konumlandırılmış olan bu özel kale, Kaleburnu adlı bir köyün giriş kısmında bulunmaktadır. Yüksek bir tepenin yamaçlarında bulunan bu eşsiz kaleyi mutlaka ama mutlaka görmelisiniz diyebiliriz. Bu kale içerisinde Selçuklu, Bizans, Osmanlı gibi önemli devletlerin birçoğuna ait buluntulara rastlanmıştır.

  • Mezitli Fındıkpınarı Kalesi

Kale gezmeye hız kesmeden, kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şimdiki kalemiz ise Fındıkpınarı Kalesi olmuş oluyor… Bu ilgi çekici kale, Mezitli ilçesinin merkez kısmına 40 km kadar uzaklıkta bulunan bir kale olması ile bilinir. Bu kalenin de yine Orta Çağ zamanlarında inşa edilmiş olduğu edinilmiş bilgiler arasındadır. Daha doğrusu bu tamamen netliği saptanmış olan bir bilgi değil, yalnızca bir tahmin bilgisidir diyelim. Bu kale de en az diğer kaleler kadar değerli ve ihtişamlıdır. Tarihin en güzel dokularını kalelerde görürsünüz, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında elbette Fındıkpınarı Kalesi de her daim yer alıyor. Keyifli vakit geçirebileceğiniz tarihi bir yer olarak ilgi çekiyor.

  • Soloi Antik Kenti (Viranşehir)

Son durağımız ise neresi mi? Evet, elbette yine doğru bildiniz! Son durağımız, Soloi Antik Kenti, diğer adı ile Viranşehir oluyor. Viranşehir, Mezitli ilçesinin merkez kesimlerine 2 km’lik bir uzaklıkta konumlanmıştır. Konum olarak denizi gören bir yerdedir. Rodoslu koloniciler tarafından yapılmış bir antik kenttir. 7. Yüzyıl zamanlarında kurulmuş olan bu değerli ve özel antik kenti her zaman ziyaret etmeli, tarihin kokusunu içinize çekmelisiniz. Gönüllere taht kurmuş olması ile bilinen bu özel antik kenti görmemek olmazdı. Vakit kaybetmeden hemen buraya gelip burayı ziyaret edebilir, kültürel gezilerinize renk katabilirsiniz.

Mersin ilinin Mezitli ilçesini detaylı olarak tanıtmış olduğumuz yazımızın sonuna geldik. Şayet bir gün yolunuz bu değerli ilçeye düşecek olursa Mezitli gezilecek yerler rehberinden yararlanmayı asla ihmal etmeyin. Şimdiden herkese mutlu seyahatler ve iyi gezmeler diliyoruz, başka ilçelerde görüşmek üzere!