Mersin Aynalıgöl Mağarasına Nasıl Gidilir? Mağaranın Özellikleri Nelerdir?

Aynalıgöl Mağarası Hakkında Merak Edilenler

Mersin’in gezilecek yerler şeklinde, internetten bir araştırma yaptığınızda, karşınıza çıkan ilk yerlerin başında, Aynalıgöl mağarası gelmektedir. Aynalıgöl, Mersin ilinin, Aydınck ilçesi içerisinde yer almaktadır. Son derece doğa harikası olan ve doğaya bayılan insanların en çok ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor. En etkileyici mağaraların başında gelen Aynalıgöl, sizleri de hayran bırakacak.

Aynalıgöl, aynı zamanda Gilindire Mağarası olarak da bilinmektedir. Buranın bulunması ise son derece ilginçtir. 1999 yılında buraya sadece 10 km uzaklıkta ola bir gemi limanın civarlarında çobanlar keşfetmiştir.

Bu mağara, mersinin her şeyi ile son derece güzel bir şekilde özleşiyor. Tanıtım stratejisi olarak da bütün dünyanı ilgisini çekecek bir güzelliğe sahip. Her gelenin mutlaka uğraması ve fotoğraflaması gereken bir yer.

aynaligol magarasi mersin gorulecek yerler
aynaligöl mağarası mersin görulecek yerlerden birimi

Aynalıgöl Tarihi

Mersin’in her ilçesi, tarih ile birbirine çok bağlantılı. Ancak Aydıncık ilçesi bu noktada biraz daha ön plana çıkabiliyor. Hala eski dönemlere ait pek çok iz, buradan görülebiliyor. O dönemdeki ilçenin adı elbette Aydıncık değil. Eski dönemlerde Aydıncık ilçesine Kelenderis ismi verilmekteydi. Yıllar içerisinde isim ilk olarak Gelendir ve daha sonra Gilindire dönüşmüş. Son  olarak ise, Aydıncık ismini almış.

Aynalıgöl Mağarasının Bulunuşu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Aynalıgöl mağarasının bulunuşu son derece ilginç Eski dönemlerde bir çoban kirpi aramak için, şu anda Aynalıgöl’ün olduğu yerlerde gezmeye başlamış. Kirpisinin izlerini takip ettiğinde ise bu büyük mağara ile karşılaşmış.

Peki, neden buraya Aynalıgöl deniliyor? Bir özelliği mi var? Yakın zamanda MTA’nın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bu gölün yarısının tatlı ve yarısının tuzlu bir göl olduğu tespit edilmiştir. Elbette bu sonuca varırlarken, parça alarak tahlil yapmışlar. Bununla beraber bu gölde hiç akıntı olmuyor. Bu sebeple de kişi baktığında kendini sanki aynaya bakmış gibi hissediyor. Bu sebeple, ayna gibi olduğu için buraya Aynalıgöl denilmiş.

Denizin yüzey kısmından sadece 50 metre yükseklikte olan bu yere girdiğinizde 555 m boyunca ilerleyebilirsiniz. İçerisi son derece geniş. Aynı zamanda da doğal oluşumları yakından görüntüleyebilirsiniz. İçerde olan oluşumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Akma taşlar
 2. Mağara iğnesi
 3. Perde damlataşları
 4. Duvar damlataşları
 5. Sarkıt
 6. Dikit
 7. Sütun vb. şeklindedir.

Doğal bir yapı olduğu için bunları çok fazla görebilirsiniz, mağara içerisinde. Yapının genişliği 100 metre iken, yerden tavana kadar olan yükseklik 18 m şeklindedir. Bu yapının oluşması yaklaşık olarak 30 milyon yıldan fazla sürmüş gibi gözüküyor. Yapısı ve renklerinin canlılığıyla, gören herkes etkileniyor. Eğer sizler de etkilenmek istiyorsanız, mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz! Büyüleyici manzarasında, herkes kendinden bir şey bulabilir, keyifli dakikalar geçirebilir.

mersinde aynaligol magarasina gidilir
mersinde aynaligöl mağarasına nasıl gidilir

Aynalıgöl Mağarası Özellikleri

Bu kadar yolu yürüdükten ve bu kadar yapıyı yakından inceledikten sonra, sonunda göle ulaşabilirsiniz. Gölün özellikleri şu şekilde:

 • Uzunluğu yaklaşık olarak 140 metre
 • Yerden tavana kadar olan yüksekliği yaklaşık olarak 40 metre
 • Derinliği yaklaşık olarak 47 metre
 • Genişliği ise yaklaşık olarak 30 metre şeklindedir.

Bölgenin sıcaklığı hemen hemen her zaman 20 derece ile stabildir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Türkiye’nin en güzel mağaralarının başında, Aynalıgöl Mağarası gelmektedir. Mersin adam kayalar gibi tam bir doğa harikası olan bu yere, gelirken, fotoğraf makinelerinizi getirmeyi unutmayın. Sizleri çok etkileyecek ve sürekli görmek isteyeceğiniz yerlerin başında geliyor.

Aynalıgöl’e Giderken Nasıl Giyinmek Gerekiyor?

Eski zamanlara kıyasla, artık buradaki göle ulaşmak çok daha kolay. Çünkü son zamanlarda artan ziyaretçiler sebebi ile, yollar yapılmış ve artık ulaşım daha da kolay bir hale gelmiştir. Merkeze sadece ama sadece 190 km uzaklıkta olan yere çeşitli ulaşım araçları ile ulaşmanız mümkündür. Günümüzde ancak sadece demir merdivenle iniş sağlanıyor, göle. Eğer buraya gidiyorsanız, mutlaka spor ayakkabı ve rahat giysiler gitmelisiniz. Zorlu kayaları aşmak için rahat giyinmek çok önemli.

Görünümüyle de fotoğraflarla bir harikalar yaratan bu yer genç, yaşlı, çoluk, çocuk demeden herkesin hoşuna gidiyor ve ilgisini çekiyor. Nem oranı buranın çok fazla olduğu için, ziyaret ettiğiniz zaman yanınıza bol bol su almayı ve ince kıyafetler gitmeyi unutmayın. Aynı zamanda Mersin’in dışında, mağaranın içi de çok sıcaktır. Buradaki Sancak Burnu’nda da foklar yaşamaktadır.

Aynalıgöle gitmişken anamur antik kenti gezmeyi de unutmayın.