Mersin Avukatlık | Mersin’de Avukatlık Ücretleri ve En İyi Avukat Kimdir

Tarihin en eski mesleklerinden biri olduğu bilinilen avukatlık hukuk eğitimini tamamlamış, hukuk fakültesi diploması ve avukatlık ruhsatına sahip, baroya kaydı olan kişilerin bir kuruma bağlı olabileceği gibi serbest olarakta mesleklerini icra etmeleridir.

 Kişilerin hukuki konularda haklarını öğrenebilmesi, korunması ve savunulması için hemen hemen her davada avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Mersin'de Avukatlık

Her ilimizde olduğu gibi Mersin’de de avukatlarımızın baroya kayıtlı olma zorunluluğu vardır.Baroya kaydı olmayan avukatlar serbest olarak büro açıp mesleklerine devam edemezler. Mersin barosuna kayıtlı avukatların bulunduğu listenin tamamı mesleki yetkinliklerini tamamlamış avukatlardan oluşmaktadır. Avukatlık büroları dava süreçleriyle meşgul olmanın yanı sıra danışmanlık ve arabulucuk hizmetleri de vermektedir. Genel olarak her meslekte uzmanlık alanları olduğu gibi avukatlık mesleğinde de meslek icra eden avukatlarımızın belirli uzmanlık alanları vardır. Bu sebeple farklı davalara çalışma sahalarına göre farklı avukatlar hizmet vermektedir. Müvekkiller ilgili davaları için görüşme talep ettikleri profesyonel avukatlar ile gerekli görüşmelerden geçerek dava süreçlerini tamamlamaktadırlar.

Mersin'de Danışmanlık

Vatandaşların her türlü kanuni konularda yaşayacakları olası problemler karşısında haklarını ve onları bekleyen hukuki süreçler hakkında avukatlık bürolarından alacakları hizmetlerdir.

Mersin'de Arabuluculuk

Müvekkillerin karşılıklı yaşadıkları uyuşmazlıklar yargı önüne taşınmadan önce avukatlarımızın tarafları bir araya getirerek arabuluculuk yöntemiyle anlaşmazlıkları çözmesidir. Tarafların anlaşması dahilinde tutulan tutanak mahkeme hükmü yerine geçmektedir.  Arabuluculukta anlaşma sağlanmazsa taraflar ödeme yapmaz.

mersin avukatlik islemleri
mersin avukatlık işlemleri

Mersin'de Avukatlık Ücretleri Ne Kadar?

Mersin’de avukatlık ücreti belirlenirken birden fazla kriter göz önüne alınmaktadır. Bunların ilki değişen davanın niteliği ve dosya masraflarının farklılık göstermesidir. Bir diğeri ise Mersin avukatlık bürosunun bu dosya için harcayacağı zaman zarfıdır.  Süre arttıkça ücrette orantılı olarak artacakır. Bu sebeple her dava dosyasının ücreti değişkenlik göstermektedir. Ücret belirlenirken Türkiye Barolar Birliğinin her yıl belirlediği tarife göz önüne alınır bu tarifenin altına düşmeden avukat ve müvekkil arasında serbest olarak belirlenmektedir.

Ücretler yine avukat ve müvekkil anlaşmasına göre peşin veya taksitli olarak bir ödeme planı oluşturulabilir. Belirlenen ödeme planı nakit veya kredi kartı ile olabilir.

Mersin Barosuna Kayıtlı Avukatlar Başka İllerde Avukatlık Yapabilir mi?

Herhangi bir ilin barosuna kayıtlı avukatların bir başka ildeki davalar da avukatlık vazifesini gerçekleştirmesi mümkündür. Bu konuda avukatların farklı illerde alacakları davalar ve işler almaları için karşılarında bir engel bulunmamaktadır.

Mersin'de Online Avukatlık Hizmeti Var mı?

Teknoloji önceleri hayatımızın bir parçası olarak nitelendirilirken artık hayatımızın merkezine yerleşmiş bir durumdadır. Her meslek dalında olduğu gibi meslek işleyişin de kolaylık sağlamak amacıyla online avukatlık hizmeti de teknoloji sahalarında yerini almıştır. Bir takım prosedürlerin bu hizmette ortadan kalkması tercih edilmesinde ki en önemli etkenlerden biri olmaktadır. Mersin’ de online avukat bulmak ise oldukça kolaylaşmıştır. Avukatlarımızın bir çoğu kendi web sitelerini açarak bu sahada online hizmet vermeye başlamıştır. Online avukatlık hizmeti genel itibariyle tüm hukuk dallarında vatandaşların tercih ettikleri bir yöntemdir. Online hizmette yüzyüze olduğu gibi müvekillerin problemlerinde kalıcı çözümler üretilmeye çalışılmaktadır.

Mersin Avukata Sor Uygulaması Güvenilir mi?

Artık her alanda istediğimiz hizmetin bir tık kadar uzakta olmasına alışmış durumdayız. Fakat konu hukuk olunca herkes haklı bir güven telaşı içerisinde buluyor kendini. Ve avukata sor uygulaması güvenilir mi? Sorusu en çok sorulan sorular arasında yerini alıyor.

Avukata sor uygulaması öncelikle anlık hizmet almak isteyen müvekkillerin tercihi olmaktadır. Sosyal medya veya web tabanlı olan bir uygulamadır. Uygulamayı kullanırken kişisel bilgilerinizin gizli kalması sizi güvence altına alırken dava konunuz hakkındaki tüm detayları açık olarak anlatmanız daha kalıcı çözüm sağlayan hizmet almanıza yardımcı olacaktır. Mersin adliyesi hakkında bilmek istedikleriniz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mersin'de En İyi Avukatı Nasıl Bulurum?

Online veya yüzyüze görüşme sağlamak istediğimiz avukat tercihimizi yaparken en iyi hizmeti en profesyonel ellerden almak isteriz. Tercih sırasında en iyi avukatı bulmak cümlesi oldukça yanlıştır. Çünkü her avukat kendi alanında uzmanlaşmıştır. Sorulması gereken doğru soru davam için doğru avukat seçimini nasıl yapmalıyım? Olmalıdır. Bu seçim sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan ilki avukatın tecrübesidir. Bir diğeri ise dava konumuz ve bu konu da kendisini iyi olarak tanımlayan disiplinli ve donanımlı bir avukat ile çalışmaktır. Örneğin haciz ve satış işlemleriyle alakalı olan davanız da icra ve iflas hukukunda profesyonelliğini kanıtlamış bir avukat ile çalışmak gerekmektedir.

İlgili dava için en doğru avukata ulaşmak için ise bir kaç avukattan randevu talep edip her biriyle ayrı ayrı görüşme sağlamak ve güven duyduğunuz avukat ile dava işlemlerini yürütmektir. Çünkü verilecek olan vekaletname için güven duymak ehemmiyet arz etmektedir.

Mersin'de Avukatların İletişim Bilgilerine Nasıl Ulaşabilirim?

Bu konuda yapılabilecek bir kaç yol vardır. Bunlardan biri Mersin adalet sarayını arayarak baroya bağlanmak veya yine Mersin barosunun resmi sitesine girerek ismi belirtilen avukatın iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu iki yolda sahte avukatların önünü kesmektedir. Çünkü belirttiğiniz isimdeki avukatın baro da kaydı olup olmadığınıda bir nevi sorgulamış oluyorsunuz.

Bir diğer yöntem e-devlet koludur. Kendi şifreniz ile giriş yaptığınız e-devlet sayfası üzerinden dava bilgilerinize dava ile ilgilenen avukatın ismine irtibat numaralarına ulaşabilirsiniz. Eğer irtibat numarası bulunmuyorsa yine baroyu arayarak telefon numarası vb bilgileri elde etme şansınız bulunmaktadır.

Son olarak hepimizin en çok tercih ettiği yöntem arama motorlarıdır. Mersin avukatlarının hemen hemen hepsinin kendi web sitesi bulunduğundan bu yöntem ile yanlızca iletişim numaralarına değil aynı zamanda verilen faaliyet alanlarına da ulaşabilir yine web sitesi üzerinden görüşme sağlayabilirsiniz.