Mersin Yenişehir ilçesi gezilecek yerleri ve daha fazlası ile yazımızda!

Mersin’in Gözde ve Özel Merkez İlçesi, Adı ile Sanı ile: Yenişehir

Mersin’in güzeller güzeli ilçelerini gezip görmeye hiç hız kesmeden tam olarak da kaldığımız yerden, Yenişehir’den devam ediyoruz. Mersin’in dört merkez ilçesinden en küçüğü o… Küçük olmasına rağmen herkesin en çok ziyaret etmek istediği de her zaman elbette ki o ilçe… Evet, yanlış tahmin etmediniz tabi ki… Böylelikle bugünkü Mersin ilçeleri konumuz ise Yenişehir ilçesi olmuş oluyor.

Yenişehir, toplam olarak tam tamına 32 küçük yapılı mahalleden meydana gelmiş olan ufak bir Mersin ilçesi diyebileceğimiz bir yer olmuş oluyor. Mersin iline bağlı olması ile herkes tarafından senelerdir bilinmekte olan güzeller güzeli Yenişehir, Takvim yaprakları 2008 senesini gösterirken Mersin artık alınmış olan önemli bir karar ile tamamen şehir haline gelince ilçe olmuş bir yer olması ile bilinir diyebiliriz en çok da sanırız.

Sizlere Yenişehir ilçesi ile alakalı önemli ve ek olarak sayılabilecek bir bilgi de vermek isteriz. Yenişehir ilçesi aynı zamanda Mersin şehrinin merkez olan bir ilçesi olma unvanını taşır ve erdemli ilçesine 40 kilometre uzaklıktadır. Dört tane merkez ilçe arasından yüzölçümü olarak en küçük olan ilçe ise yine ve elbette her zaman Yenişehir ilçesi olmuştur ve olmaya da devam edecektir, çünkü coğrafi birtakım şartlar bunu gerektirmiştir diyebiliriz.

İlçe içerisinde ne yazık ki gezilecek çok da fazla sayıda bir alan görmenizin mümkünatı yoktur diyebiliriz. Sadece ama sadece birkaç yer vardır Yenişehir ilçesi içerisinde vakit kaybetmeden kolay bir şekilde bulup gidip görme şansına erişebileceğiniz. Dilerseniz şimdi bu güzel ve elbette ki özel yerlere ve bu yerlerin çeşitli olabilecek detaylarına hiç ama hiç vakit kaybetmeden geçelim.

mersin yenisehir ilcesi
mersin yenişehir ilçesinde neler var?

Yenişehir ilçesi hakkında ek bilgiler verdiğimiz bu detaylı ve özel yazımıza şimdi de Yenişehir ilçesi gezilecek yerler rehberi konumuz ile devam ediyoruz…

Yenişehir İlçesi Gezilecek Yerler Rehberi

  • Muğdat Camii

Camiiler her daim kutsal olan ve yapıları ile ihtişamlı görünen devasa yapılardır. Şeref, minare gibi yapıları bulunan bu özel yerler, herkesin muhakkak ziyaret etmesi gereken yerler arasında her zaman yer almaktadır. Dokuları ve içlerindeki yapıları ile herkesin her daim ilgisini çekmeyi başaran bu alanlara mutlaka daha yakından bakmalı. Tarihin kokusunu içinize çekerken bu kutsal havayı da mutlaka ama mutlaka teneffüs etmelisiniz bizce. Ben camii gezmeyi ve gezmiş olduğum bu camiilerin hepsini de detaylı bir şekilde incelemeyi çok seviyorum, gittiğim her ilin camiilerini muhakkak gezip incelerim diyen biri iseniz eğer; Muğdat Camii kesinlikle gezip görmeniz gereken ve her zaman da önem arz eden bir camii olmuş oluyor, bunu asla unutmamalısınız diyebiliriz.

Mersin’in Yenişehir ilçesi gezilecek yerler rehberi adlı özel konumuzun ilk durağı da böylelikle bir camii olmuş oluyor evet. Muğdat Camii, görsel olarak oldukça ilgi çeken kutsal bir yer de oluyor diyebiliriz bu şekilde aslında. Camii gezmeyi ve incelemeyi çok ama çok seven ve tarihi konular ile yakından ilgili bir birey iseniz burayı muhakkak görmeniz gerekiyor diyebiliriz. Gazi adlı bir mahallede, Yenişehir ilçesinin resmen tamamen merkezinde bulunan bu ihtişamlı ve ilgi çekici camii, Cumhuriyet Dönemi sonrasında inşa edilmiş olması bilgisi ile anılmaktadır.

Muğdat Camii, en büyük denilebilecek ikinci camii olmuştur. 5500 kişiliktir, devasa bir yapı olduğu bu kısımdan da anlaşılmaktadır diyebiliriz aslında. Bu özel camii, sağlık ocağı, konferans ile alakalı bir salon, misafirhane, aş evi ve daha birçok bölümden meydana getirilmiş olan donanımlı bir camii olması ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir külliye gibidir. Külliye özellikleri taşıması ile de oldukça dikkat çekmektedir. Camiide üç tane şeref vardır. 80 metre uzunlukta olan dört tane minaresi bulunmaktadır. Muğdat Camii’nin hemen alt kısmında bulunan alışveriş merkezi ise oldukça kullanışlı bir yer olması ile bilinir diyebiliriz. İhtişamlı yapısı ile adından her daim söz ettiren Muğdat Camii’ni de ziyaret etmenizi kesinlikle her zaman tavsiye ediyoruz.

mersin yenisehir mugdat camii
mersin yenişehir muğdat camii ihtişamı
  • Mersin Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Bir ihtiyacınızı almak istiyorsunuz fakat çok acil bir şekilde bir yer bulmanız da gerekiyor. Mersin’in Yenişehir adlı ilçesinde gezilecek yerler rehberi konumuzun ikinci ve son durağı ise bir yaşam ve alışveriş merkezi oluyor. Neresi mi burası? Evet evet doğru bildiniz tabi ki, Mersin Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi hep ama hep sizler ile birlikte… Yenişehir ilçesinin merkez kesimine oldukça yakın olan alışveriş ve yaşam merkezi olarak da bilinen Mersin Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Güveneller adlı bir mahallenin içerisinde konumlandırılmış olan bir alışveriş merkezi olma özelliğini taşır.

70 bin metre kare bir yerde bulunmakta olan bu yer, fazlası ile geniş bir alanda bulunması ile biliniyor diyebiliriz. Bu alışveriş ve yaşam merkezi aynı zamanda 2008 senesinde Avrupa’da yapılan bir araştırma dahilinde en kusursuz ve iyi olan alışveriş merkezleri arasına girmiştir. Ne arıyorsanız bulma imkanı sunan bu eşsiz yeri de bir ziyaret edin deriz, bizden söylemesi!

Yenişehir ilçesi anlatmak ile asla bitmez. Mersin’in göz bebeği olan bu merkez ilçeyi ziyaret etme şansınız umarız bir gün olur. Yolunuz şayet bu ilçeye düşecek olursa rehberimizden yararlanmayı ihmal etmeyin deriz. Mersin’in Yenişehir adlı merkez ilçesini incelemiş olduğumuz bu detaylı yazının şu anda sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şimdiden herkese iyi tatiller ve bol eğlenceli gezmeler dileriz! Eğer olur da yolunuz bir gün Yenişehir’e düşerse bu iki yeri gezip görmeyi sakın ihmal etmeyin, şimdilik hoşça kalın!