Tarihin en önemli kentlerinden birisi olan Tarsus Mersin’de bulunuyor!

Mersin’in Güzeller Güzeli İlçesi: Tarsus

Bugünkü inceleyeceğimiz Mersin ilçesi ise Tarsus oluyor. Tarsus birçok doğal güzelliği ve tarihi gezilecek yerleri ile ilgi çeken bir Mersin ilçesi olmayı başaran ilçelerden birisi olmuş oluyor. Bu değerli ve fazlası ile özel olan ilçeyi gezmeye ve adım adım dolaşmaya ne dersiniz? Evet mi? Tam da beklemiş olduğumuz cevap! Haydi, bugün Tarsus’u geziyoruz adım adım!

Tarsus en kusursuz Mersin ilçelerinden birisi olması ile bilinir. Tarsus’a yolu düşen oradan bir daha geri dönmek istemez. Tarsus öyle güzel ve doğaldır ki, tarihe öyle bir tanıklık eder ki şaşar kalırsınız. Buradan hiçbir yere ayrılmak gelmez içinizden. Tarsus güzeldir, Tarsus Mersin’in incisidir. Ve her zaman da öyle kalacaktır, yeri asla değişmeyecek olan özel bir ilçedir. Tarsus’a gidin, Tarsus’u kesinlikle yaşayın. Tarihin tozlu raflarında bir inci gibi parlar güzeller güzeli Tarsus. Neredeyiz? E Tarsus’tayız şimdi de! Haydi gezmeye başlayalım ne duruyoruz değil mi!

tarsus sahili
mersin tarsus sahili nasıl?

Tarsus Gezilecek Yerler Rehberi

Tarsus gezilecek yerler rehberini siz değerli okurlarımız ve gezi severler için özen ve düzen ile oluşturduk. Haydi gezmeye başlayalım bu kusursuz güzellikteki tarihi ilçemizi şimdi de.

  • Paul Kilisesi

Günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam eden St. Paul Kilisesi, Tarsus gezilecek yerler rehberi konumuzun ilk durağı olma hakkını kazanıyor. 12. Yy zamanlarında inşa edilmiş olan bu özel kilise birçok turistin ve yerlinin ilgisini çekmeyi başaran yerlerden de birisi olmuş oluyor. St. Paul adına yapıldığı adından da belli olan bu yer, ihtişamlı hali ile dikkatleri üzerine toplamayı başaran cinsten. Tarihi açıdan da birçok olaya tanıklık etmiş olduğu bilinmekte olan bu kiliseyi ziyaret etmenizi her zaman öneririz. Sene 1415 olduğunda Ahmet Bey burayı camiye çeviriyor. Bu kilise kesme taşlar ile meydana getirilmiş olan bir yer olması ile de bilinmektedir diyebiliriz.

Kilise gezmekten büyük bir haz alan biri iseniz St. Paul Kilisesi en çok gezmeniz gereken kiliselerden birisi olmuş oluyor diyebiliriz. Kusursuz görseller çekebilir, anılar biriktirebilirsiniz bu güzel kilise içerisinde. Kesinlikle gitmeniz gereken yerler arasında yer alan St. Paul Kilisesi, tarihe tanıklık etmiş olan en güzel kiliselerden birisi oluyor. Tarsus sınırları içerisinde inşa edilmiş olan bu kiliseyi bir gün mutlaka ziyaret etmeli ve incelemelisiniz bizce.

  • Aziz Paul Kuyusu

İlk durağımızın güzelliği peki? Kusursuz bir yer burası gerçekten de. Tarsus gezilecek yerler rehberi konumuzun ikinci durağı ise Aziz Paul Kuyusu oluyor. Aziz Paul Kuyusu, Müjdeleyici adı ile İncil’de geçiyor. St. Paul’ün evinin olduğu yer olarak da biliniyor. Ruhani merkez adı ile de anılıyor. Aziz Paul, St. Paul’ün doğmuş olduğu yer olarak biliniyor aslında çoğu kaynakta da diyebiliriz. Mola yeri olarak da bilinir ve kullanılırdı burası. Aziz Paul Kuyusu 40 metrelik bir derinliğe sahip olması ile dikkatleri her zaman üzerine çeken bir kuyu oluyor.

  • Tarsus Şelalesi

Bir şelale ile devam ediyor gezi yolculuğumuz bu sefer de. Şelale severleri görelim, hıh şimdi oldu işte! Tarsus ilçesi gezilecek yerler rehberi konumuzun ikinci durağındayız şimdi de. Tarsus Şelalesi ikinci durağımız oluyor. Buraya mutlaka gelmeli ve görmelisiniz diyor ve yazımıza devam ediyoruz. Berdan Irmağı’nı da görme şansına burada erişebilirsiniz. 15 km’den dökülen suların dansını burada izlemeniz de mümkün olmuş oluyor.

tarsus selalesini gezdiniz mi
tarsus şelalesini gezdiniz mi?
  • Kırk Kaşık Bedesteni

Bedestenler tarihe tanıklık etmiş en önemli yapılar arasında yer almaktadır. Bedestenlerin tarihi oldukça eskidir. Tarsus ilçesi gezilecek yerler rehberi konumuzun üçüncü durağı bir bedesten oluyor. Kırk Kaşık Bedesteni’nin görkemini görmek istiyorsanız muhakkak burayı da ziyaret etmelisiniz bizce. İmarethane olarak da kullanılmış olması ile bilinen Kırk Kaşık Bedesteni, tarihe birçok yıl boyunca tanıklık etmiş olan ilgi çekici bir yer olarak her daim akıllara kazınmaya devam ediyor.

Tarihin tozlu raflarında her daim adı geçen bu eşsiz Bedesten elbette Tarsus sınırları içerisinde yer alan bir Bedesten. Birçok yabancı ve yerli turist tarafından ilgi görmeye günümüzde hala devam etmekte olan Kırk Kaşık Bedesteni, herkesin hayatında bir kez de olsa görmesi gereken yerlerden birisi oluyor. Eğer yolunuz düşerse mutlaka buraya gidin diyor ve yolculuğumuza başka bir yer ile devam ediyoruz. Bakalım sırada neresi var?

  • Kleopatra Kapısı

Mısır Uygarlığı’nı anmadan olur mu hiç? Olmaz tabi ki de. Kleopatra Kapısı meşhurdur muhakkak duymuşsunuzdur bu özel ve önem arz eden kusursuz kapıyı. Mısır Uygarlığı’nın mihenk taşlarından birisidir bu görkemli ve devasa kapı. Eğer şansınız varsa burayı da kesinlikle görün. Fotoğraflayın, anılarınıza katın. Zira kesinlikle görülmesi gereken bir yer Kleopatra Kapısı. Tarsus gezilecek yerler rehberi konumuzun son durağına geldik bile o halde tabi ki. Kleopatra Kapısı son durağımız oluyor. Adı ile sanı ile herkesin ilgisini çeken ve gönüllerde taht kurmuş olan, akıllara her daim kazınacak olan bu devasa kapı sizlerin ziyaretini ve ilgisini bekliyor. Mısır kraliçesi olan Kleopatra, tarihte oldukça ve fazlası ile önemli bir yer edinmektedir. Bu sebeple buraya da kesinlikle gitmelisiniz. Seveceğinize emin olduğumuz bir yer olan Kleopatra Kapısı, her zaman ilgi çeken bir yer.

Mersin’in en gözde ilçeleri arasında her daim yer almayı başarmakta olan güzeller güzeli Tarsus’taydık bu yazımızda. Eğer bir gün yolunuz Tarsus’a düşecek olursa bu gezi rehberinden kesinlikle yararlanmayı unutmayın diyoruz. Ve sizlere iyi tatiller diliyoruz, şimdilik hoşça ve iyi kalın! Keyifli gezmeler yapın ve bu rehberi yanınıza kesinlikle alın.