Mersin ilçelerinden birisi olan Erdemli nerede ve buraya nasıl gidilir?

Öncelikle Erdemli ilçesinin tarihi hakkında kısa kısa bilgiler vererek başlayalım istedik. Biliyorsunuz ki bir yerin tarihini bilmeden hiçbir adım atılamıyor. Bu sebeple ilk önce tarihinden başlıyoruz. Erdemli, öncesinde Silifke’ye bağlı olan ufacık bir yerleşim yeri idi. Takvim yaprakları 1 Haziran 1954 zamanını gösterdiğinde ise Erdemli artık bir ilçe haline gelmişti. Gelişim açısından oldukça fazla önem arz eden Erdemli, Mersin’in en güzel ilçelerinden birisi olarak her daim akıllara kazınmış olması ile bilinir.

Mersin Denildiği Zaman Akla İlk Gelen İlçelerden Biri: Erdemli

Erdemli ilçesi, Mersin ilinin 37 kilometre batı kesiminde yer alır. Akdeniz kıyısı kısmında konumlanmış olan bir ilçe olması ile bilinir. İlçe içerisinde birçok gezilecek yer bulabilir, hepsini de kısa zaman içerisinde ziyaret edebilirsiniz. Zira ulaşım oldukça rahatlıdır bu güzel ilçede.

İlçenin Tarihi

Erdemli ilçesi, Mersin ilinin merkez kesimlerinde olan kısmına 37 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanmış olan güzide bir ilçemizdir.

Peki Erdemli’yi gezilecek tarihi yerleri ile daha da yakından tanımaya ne dersiniz? O halde yazımızı okumaya devam edin…

mersin erdemli kiz kalesi
 mersin erdemli kız kalesi

Erdemli İlçesi Gezilecek Yerler Rehberi

Mersin erdemli gezilecek yerler oldukça fazladır. Ayrıca hepsi görmeye değer yerlerdir.

  • Kanlı Divane
  • Korykos Kalesi
  • Kızkalesi
  • Sebaste Antik Kenti
  • Kayacı Vadisi
  • Lemas Çayı

Kanyteleis Ören Yeri

Kanyteleis yani diğer adı ile Kanlı Divane Ören Yeri, Silifke ilçesine bağlı olarak da bilinmekte olan Ayaş adlı bir beldenin yaklaşık 2-3 kilometre kuzey kesiminde konumlanmış olan bir ören yeri olması ile bilinen bir ören yeridir. Kutsallığı ile nam salmış bu yerin tarihi ise milattan önce üçüncü yüzyıl zamanlarına tekabül etmektedir. Günümüze baktığımızda ise bahsi geçmekte olan bu ören yerinde Roma, Helenistik ve elbette Bizans dönemi zamanlarına ait olan bir sürü buluntu görebiliriz. Bazilika, kilise, adam kabartma, sarnıç gibi ögeleri incelemeyi seven biri iseniz ziyaret etmeniz gereken yerler listesine burayı eklemeyi unutmamalısınız. Fotoğraf makinenizi de mutlaka yanınıza alın, müthiş bir antik kent gezisi sizleri bekliyor diyebiliriz!

Korykos

İkinci durağımız olan bu kale ise ilçenin merkez kesimine bağlı olan ve 23 kilometrelik bir uzaklıkta yer almakta olan Kızkalesi Beldesi’nin içerisinde konumlanmış bulunmaktadır. Bu kale, Bizanslılar ve Romalılar zamanında fazlası ile kullanılmış olan önemli ve ilgi çekici olan bir kaledir. Kale sık sık el değiştirmiştir, 1448 senesinde ise İbrahim Bey bu kaleyi ele geçirmiş ve sonrasında ise yeniden güzel bir şekilde imarını gerçekleştirmiştir. Bu imar günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Gidip inceleyebilir ve keyifli bir kale gezisi yapabilirsiniz.

Kız Kalesi (Deniz Kalesi)

Kız Kalesi, bir diğer güzel adı ile Deniz Kalesi, Erdemli ilçesinin merkez kesimlerine tam olarak 23 km uzaklıkta konumlanmış olan bir yerdir. Erdemli ilçesi sınırları içerisinde bulunmakta olan en ehemmiyetli turizm bölgesi olması ile bilinen bu ilgi çekici yer, adacık üstünde konumlanmış olup kıyıdan balıkçı motorları aracılığı ile gidilebilecek bir yerdir. Tek ulaşım yolu bu olduğundan başka bir seçenek ne yazık ki sunulamamaktadır. Kız Kalesi, 1448 senesinde yine İbrahim Bey tarafından imarı gerçekleştirilen yerler arasına girmiş özel bir yerdir. Sekiz burca sahip olan bu görkemli kale, Mersin şehrindeki en mühim tarihi yerler arasında yer almaktadır diyebiliriz. Yolunuz eğer güzeller güzeli Erdemli ilçesine şayet olur da bir gün düşecek olursa, kesinlikle ilk ziyaret edeceğiniz yerlerden birisi Kız Kalesi, yani Deniz Kalesi olsun.

erdemlide nerelere gidilmeli
 erdemlide görülmesi gereken yerler

Sebaste Antik Kenti

Sebaste Antik Kenti’ne geldi sıra, evet. Silifke ilçesinin merkez kesimine bağlı olarak da bilinen Ayaş Beldesi ve Kumkuyu Beldesi arasında konumlanmış olan bu güzide antik kent, milattan önce ikinci yüzyılın son evrelerinde inşa edilmiş olan önemli bir antik kenttir. Bu antik kentin yapısından günümüze kadar gelebilmeyi başarmış olan şeyler ise su kemeri, bazilika, su sarnıcı, saray kapısı, mezar gibi ögeler olmuştur. Burayı kesinlikle uzun uzun incelemelisiniz. Tarihin kokusunu içinize çekin.

Erdemli Kayacı Vadisi

Kusursuz bir manzara denildiği anda akla ilk gelen yer nere dersiniz? Elbette Erdemli ilçesi sınırlarında bulunmakta olan güzeller güzeli vadi… Evet evet, Kayacı Vadisi! Dinlenmeniz için kusursuz bir yer olan Kayacı Vadisi’ne kesinlikle bir kere bile olsa gitmeli ve burayı görmelisiniz. Huzur bulmak için buraya kaçan misafirler haksız da sayılmaz hani. Bu müthiş coğrafyanın bir sonucu olan Kayacı Vadisi kesinlikle her daim görülmeye değer olan yerler arasında yer alıyor diyebiliriz.

Kanlıdivane

İsmi ile herkesin dikkatini çeken bir yerde sıra. Evet, bir akşamüstü Kanlıdivane’deyiz. Kanlıdivane ise Mersin ilinin tarihi yerleri arasında bulunan en önemli yerlerinden birisi olmaktadır. Bu yer, antik kent olarak da bilinmektedir. Olbia Krallığı’nın kenti olan bu güzel yer, Erdemli’de bulunan en ilgi çekici alanlar arasında yer almaktadır diyebiliriz.

Limonlu Çayı

İki dere var Erdemli içerisinde. Birisi Eldilek, diğeri ise Aksıfat deresi. Limonlu Çayı ise bu iki derenin birleşiminden meydana gelmiş bir çay. Akıllara kazınan bir tatilin en önemli ögelerinden birisidir Limonlu Çayı. Bu çayda birçok sosyal tesise de rastlayabiliyorsunuz. Ailecek keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak bir yer olarak tüm dikkatleri üzerine çeken Limonlu Çayı, her daim gidilmesi gereken doğa dostu bir ye rolarak göze çarpıyor ve dikkatleri her zaman üzerine çekiyor. Limonlu Çayı’na Kızılgeçit adlı bir köyden rahat bir şekilde ulaşmanız da mümkün olmuş oluyor. Mersin limonlu gezilecek yerler arasında olan bu yerleri mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Bir Mersin ilçeleri gezi yazısının daha sonuna geldik. Eğer bir gün yolunuz Mersin’in ilgi çekici ve cennet ilçesi Erdemli’ye düşecek olursa bu gezi rehberinden kesinlikle yararlanın deriz. Şimdiden herkese iyi tatiller ve keyifli vakit geçirmeler diliyoruz!