Mersin havaalanı açıldı mı? Neden bir türlü açılamıyor, sorunlar neler?

Mersin, konumu ve coğrafi yapısı ile birlikte en çok ziyaret edilen bölgelerin başında gelmektedir. Ancak bu kadar çok kişi, ziyareti ancak karayolu ile sağlayabiliyor. Mersin havaalanı henüz faaliyete geçmemiştir. Bu noktada ise pek çok şikâyet bulunmaktadır. Mersin havaalanı son durum ise hala aynı herhangi bir gelişme yok gibi duruyor. Mersin halkı ise artık bir havaalanının olması gerektiği konusunda oldukça ısrarcı ve kararlı.

Mersin Havaalanı Ne Zaman Yapılacak?

Aslında 2011 yılında, Mersin havaalanı ihalesi alındı. Buna bağlı olarak da 2013 yılında temeli de atılmaya başlandı. Ancak henüz tam olarak bir havaalanından bahsetmemiz mümkün değildir. Bundan neredeyse 6 – 7 yıl önce temeli atılan Mersin’deki Havalaanı ne yazık ki hala inşaat aşamasında tamamlanmayı beklemektedir. Bu yüzden şimdilik mersin adana tren saatleri kontrol edilerek adana havaalanı kullanılabilir.

Adana ve Mersin için neredeyse ortak havaalanı olması planlanan Mersin hava alanı burada Çukurova bölgesinde yapılacaktı. Geçmiş dönemde yapılan açıklamalar havaalanın 2019 yılında açılacağını göstermişti. Ancak 2019 yılının sonunda olduğumuz bu dönemde, havaalanı ile ilgili henüz net bir gelişme bulunmamaktadır. Turizmciler, yerli halk ve öğrenciler Mersin’deki havaalanının tamamlanmasını beklemeye devam ediyor. Çünkü bölgede çok fazla yatırım mevcut. Bunların devam edilmesi açısından havaalanı son derece önemli bir nokta. İnternetten de bakılınca yapılması planlanan havaalanı, Çukurova Bölgesel Havalimanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Mersin’in Tarsus ilçesinde inşaat halinde duran, Mersin hava alanı bütün herkes tarafından merakla bekleniyor. Mersin havaalanı servis saatleri ise aslında adanadaki uçaklar için Mersin’den kalkan servislerin saatidir. Genellikle forum avm önünden kalkmaktadırlar.

mersin havaalani buyuk eksiklik
 mersini’de havaalanı olmaması büyük eksiklik

Mersin'e Ulaşmak

Mersin, konumu itibariyle de oldukça fazla ziyaret edilen bir şehir. Bunun sebebi, hemen hemen her ilden ve ilçeden ulaşımın olmasıdır. Mersin’e karadan, denizden ve gemi yolundan ulaşım sağlayabilirsiniz. Burada herkes, Mersin havaalanını merak etmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, Mersin havaalanının yapımı konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Umuyoruz ki, önümüzdeki 1 ya da 2 yıl içerisinde devreye girecektir. Bu da Mersin’e daha fazla ziyaretçi olacağını şimdiden ortaya koymaktadır. Mersin’e dilerseniz, Mersin hava alanı olmadan da ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun için Adana Havaalanı’nı kullanabileceğinizi belirtmiştik. Adana Havaalanı da konumu itibari ile oldukça kolay bir yerde ve ulaşıma açık bir alanda bulunmaktadır.

Mersin'e Hava Yolu İle Ulaşmak

Mavi bayrakların cirit attığı, Toros Dağları’nın temiz havasının solunduğu Mersin’de son zamanlarda havaalanı daha da çok aranır oldu. Kentin turizmini önemli noktada etkileyecek olan Mersin Havaalanı, Çukurova Bölgesel Havalimanı olarak tamamlanması ve faaliyete geçmesi bekleniyor. Hem yerel halk, hem de ziyaretçiler tarafından her gün merakla beklenen havalimanının en kısa sürede yapımının tamamlanması beklenmektedir.

Yatırımcıların ve turistlerin büyük bir kısmı, havalimanının olmaması sebebi ile Mersin’e gelmiyor. Bu da turizmin belirli bir miktarda canlı olduğunu gösteriyor. Eğer havalimanı yapılırsa, turizm daha da canlı olacak.

Mersin’e hava yolu ile gelmek ya da Mersin’den hava yolu ile gitmek isteyenler, bu noktada Mersin’de havalimanı olmadığı için, en yakın havalimanından yolculuk yapılmaktadır. Burada Mersin ilçelerine en yakın havalimanı, Adana Şakirpaşa olmaktadır. Mersin merkeze sadece 1 saat 2 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Adana’dan ise uçak ile gidilebilecek iller şu şekilde belirtilmektedir:

 • Adana’dan Antalya’ya uçuş,
 • Adana’da İzmir’e uçuş,
 • Adana’dan Bodrum’a uçuş,
 • Adana’dan İstanbul’a uçuş
 • Adana’dan Ankara’ya uçuş,
 • Adana’dan Trabzon’a uçuş,
 • Adana’dan Gaziantep’e uçuş şeklindedir.

Bunların dışında Adana’dan aktarmalı ve aktarmasız olarak yurtdışına uçuşlar bulunmaktadır. Adana’dan yurtdışına olan uçuşlar şu şekilde belirtilebilir:

 • Adana’dan Londra’ya uçuş,
 • Adana’dan Paris’e uçuş,
 • Adana’dan Barselona’ya uçuş,
 • Adana’dan Roma’ya uçuş,
 • Adana’dan Amsterdam’a uçuş,
 • Adana’dan Dubai’ye uçuş,
 • Adana’dan New York’a uçuş şeklindedir.
mersin havaalani ne zaman
 mersin havaalanı ne zaman açılacak

Mersin Havaalanı Üzerine

Mersin hem konumu hem de iklimi sebebiyle, oldukça fazla ziyaret edilen, önemli illerin başında gelmektedir. Tarihi konusunda, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Akdeniz bölgesinin kıyısı boyunca uzanan bir sahili bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da yaklaşık nüfus yoğunluğu ise 1.6000.000 civarındadır. Bu sayı özellikle, yaz aylarında artmaktadır. Denize kıyısı olması ve tarihi geçmişinin olması, ziyaretçi sayılarının artmasını sağlamaktadır.

Yaz sıcaklığının çok fazla olması, ziyaretçi sayısını etkilememektedir. Ancak bu dönemde ziyarete gelen ziyaretçilerin, özellikle öğlen sıcağından sonra gezmeleri tavsiye edilmektedir. Kış aylarında ise, havanın son derece ılıman ve yağışlı olduğunu söylemek mümkün. Mersin havaalanı ne zaman açılacak sorusu ise hala bir soru işareti olarak duruyor. Bu konuda çalışmalar olduğu yetkililer tarafından sürekli söylenmekte fakat gözle görülür bir gelişme ne yazık ki yok. Bu durum ise yetkililere olan inancı gerçekten azaltıyor. Bu konunun sürekli siyaset malzemesi olmaktan öteye gitmemesi halkı sinirlendiriyor.

Mersin'de Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Mersin’e geldiğinizde, gezilebilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bu yerleri gezmeniz için kendinize en az 1 hafta zaman ayırmanız gerekiyor. Çünkü tarihi ve turistlik açıdan çok fazla zengin olması, gezilebilecek yerlerin çok olduğunu göstermektedir. Bizler de bu noktada gezilebilecek yerlerden bazılarını sizler için şu şekilde belirtebiliriz:

 • Cennet ve Cehennem Obrukları
 • Nusret Mayın Gemisi
 • Mustafa Erim
 • Mersin Kent Tarih Müzesi
 • Anamur Müzesi
 • Eshab-ı Kehf Mağarası

Belirtilen bu yerler, Mersin’de gezilebilecek yerler arasında sadece bazılarıdır. Bu yerler, Mersin’i daha da ünlü yapmaktadır.

Mersin’e gittiğiniz zaman, mutlaka oranın leziz yiyeceklerini tatmanız gerekiyor. Bu leziz yiyeceklerin başında ise, tantuni gelmektedir. Mersin ile özdeşleşen bu yiyeceği, asıl yerinde yemeniz, bu tadı sürekli hatırlamanızı sağlayacaktır.