Mersin ilçeleri nelerdir? Şehrin en sevilen ve beğenilen ilçeleri hangileri?

Mersin İlinin İlçeleri Nelerdir?

Bu yazımızda mersin ilçeleri hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Birbirinden güzel ve tarihi olan ilçeler hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumanızı öneririz.

 1. Mersin Tarsus İlçesi

Başlangıcı birçok kişi tarafından bilinen ve sevilen bir Mersin ilçesi olan Tarsus ilçesi ile
yapıyoruz. Tarsus, tarihi açıdan da mazisi fazlası ile güçlü olan bir ilçedir. Tarih boyunca birçok medeniyet Tarsus’tan geçmiştir. Bu sebeple de oldukça eski bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Tarihsel konular ile ilgilenmeyi seven biriyseniz yolunuz Mersin’e düştüğünde Tarsus’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mersin’de gezip görülmesi gereken yerler arasında en başlarda Tarsus ilçesi gelmektedir. Tarsus ilçesinde çabucak gezmek ile asla bitiremeyeceğiniz kadar çok yer vardır ve bu yerlerin neredeyse hepsini inceleyerek gezmeniz verimli bir gezi geçirmeniz açısından çok daha faydalı olacaktır.

Tüm bunların yanısıra; Eshabı-ı Keyf Mağarası, St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu, Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus Şelalesi, Kleopatra Kapısı, Makamı Danyal Camii gibi önemli olan yerlerin birçoğu da bu ilçe içerisinde bulunmaktadır. Her biri ziyaret edilmesi gereken kusursuz yerlerdir.

 1. Çamlıyayla

Çamlıyayla, Mersin içerisinde bulunan en eski geçmişe sahip yerleşim yerleri arasında yer almakta olan bir ilçedir. Çamlıyayla isminin ise Namrun Kalesi ile alakalı olduğu söylenmektedir. Bu ilçede hava koşulları açısından genel olarak yayla iklimi hakim olmaktadır. Yeşil alanları seven biri iseniz eğer, Çamlıyayla ilçesine gittiğiniz zaman kesinlikle çok iyi vakit geçireceksiniz demektir. Lampron Kalesi de bu ilçe içerisinde bulunmakta olan ve görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır. Bu kale birçok kişi tarafından Namrun Kalesi ismi ile de bilinmekte olan bir kaledir. Lampron Kalesi herkes tarafından büyük bir alaka ve beğeni görüyor. Sinap Kalesi’ni de Çamlıyayla’ya geldiğinizde ziyaret etmelisiniz kesinlikle. Herkesin Papazın Bahçesi olarak bildiği mesire alanı ise ilçedeki en ilgi çekici yerler arasında yer almaktadır, sevdikleriniz ile burada da kusursuz güzellikte olacak bir vakit geçirebilirsiniz.

mersin camliyayla nasil
mersin ilçelerinden çamlıyayla doğasıyla büyülüyor
 1. Toroslar

Toroslar, ismini kuzey yönünde bulunmakta olan Toros Dağları’ndan alır. Toroslar, yüzölçümü açısından da en geniş olan merkez ilçe olmaktadır. Bu ilçe içerisinde Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz mevsimi çok sıcak ve kurak geçer. Kış mevsimi ise daha ılık bir şekilde ve bol yağışlı geçer.

Belenkeşlik Kalesi, Yumuktepe Höyüğü, Gözne Kalesi, Çandır (Paperon) Kalesi gibi yerler burada bulunmaktadır, eğer buraya yolunuz düşecek olursa kesinlikle Toroslar ilçesini ziyaret etmelisiniz.

 1. Mersin Akdeniz İlçesi

Akdeniz, Mersin ilinin en büyük ilçesi unvanına sahiptir. Kesinlikle seveceğinizi düşündüğümüz bu ilçede birçok ziyaret edebileceğiniz yer de bulunmaktadır. Tırmıl Höyük (Tumil Kalesi), Dikilitaş, Anchıale (Karaduvar) Örenyeri, Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi, Müftü Camisi, Eski Camii, Avniye Camisi, Ulu Camii, Arap Ortodoks Kilisesi, Atatürk Evi ve Müzesi gibi daha birçok yeri Akdeniz ilçesinde züyaret edebilirsiniz.

 1. Yenişehir

Yenişehir de Mersin’in en sevilen ilçelerinden biri olmaktadır. Bu ilçe içerisinde Manavşa Kalesi, Gelincik Tepesi, Başnalar Kalesi, Marina, Turunçlu Mağarası, Mikdat(Muğdat) Camii, Mersin Deniz Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Değirmençay Göleti gibi yerleri ziyaret ederek kültürel ve keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

 1. Mersinin en büyük ilçelerinden Mezitli

Mersin ili içerisinde bulunan Mezitli ilçesi konum olarak Akdeniz kıyısında bulunmakta olan bir ilçedir. Birçok doğal güzelliğe de rastlayacağınız Mezitli ilçesinde sevdikleriniz ile beraber huzur dolu ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Soloi Antik Kenti (Viranşehir), Fındıkpınarı Kalesi, Kaleburnu Kalesi, Kuzucubelen Kalesi, Ulu Çarşı gibi görülmeye değer birçok yeri de içerisinde barındırmakta olan Mezitli ilçesi tüm bu ilgi çekici özellikleri ile gerçekten de gezip görülmesi gereken bir ilçe olmuş oluyor.

 1. Mersin Erdemli

Erdemli de Akdeniz kıyısında bulunmakta olan ilçelerden bir tanesi olmaktadır. Korykos Kara Kalesi, Kız Kalesi (Deniz Kalesi), Kanyteleis (Kanlı Divane) Ören Yeri, Sebaste Antik Kenti gibi kesinlikle görülmesi gereken yerleri içinde barındıran Erdemli ilçesine yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

mersin erdemli ilcesi
mersin ilçeleri erdemli nasıl bir yer?

Erdemli her sene birçok kişi tarafından ilgi ile ziyaret edilen bir ilçedir. Bu ziyaretlerin en büyük sebeplerinden birisi de Kız Kalesi olmaktadır. Bu kısma ilgi yoğundur. Çünkü Kız Kalesi yapı olarak gerçekten birçok kişinin ilgisini çekmiş ve yüksek derecede de beğenisini kazanmış olan bir yerdir. Buraya gelirken yanınıza fotoğraf makinenizi kesinlikle alın, birçok güzel kare yakalama fırsatına erişebilirsiniz.

 1. Mersin İlçeleri Silifke

Silifke tarihte ilk kez İyonlar tarafından kuruldu. Silifke’nin kurulma amacı ise koloni kenti olarak kullanılmak için olmaktaydı. Silifke, Mersin’in tarih ile ilgili olan en önemli ilçelerinden biridir. İçerisinde birçok tarihi iz barındırır.

Uzuncaburç, Cennet – Cehennem Mağaraları, Şeytan Deresi Kanyonu, Adam Kayalar, Narlıkuyu, Aya Tekla Kilisesi, Poimenios Hamamı ve Üç Güzeller, Astım Mağarası, Jüpiter Tapınağı, Silifke Kalesi, Tekirambarı Su Sarnıcı, Olba Antik Kenti, Taşköprü, Tisan Koyu, Afrodisias Mozaiği, Taşucu, Boğsak Koyu, Boğsak Adası ve Susanoğlu gibi birçok yeri Silifke ilçesine yolunuz düşer ise ziyaret edebilirsiniz.

 1. Anamur

Anamur ilçesine maalesef ulaşım çok zor sağlanmaktadır. Ama bu zorlayıcı duruma rağmen her sene birçok kişi Anamur’u ziyaret eder. Yerli turistler Anamur’da yabancı turistlere oranla çok daha fazla olmaktadır. Anamur’a yakın olan yerleşim yerlerinden birçok yerli turist tatil amaçlı olarak Anamur’u ziyaret etmektedir.

Titiopolis Antik Kenti, Mamure Kalesi, Anemurium Antik Kenti, Alaköprü, Sultan Alaeddin Camii, Pityussa (Dana) Adası, Çukurpınar Mağarası, Üğü Mağarası, Mamure Kale Camii, Mamure Hamamı, Köşekbükü Mağarası, Anamur Evleri ve Pullu Milli Parkı gibi daha birçok ilgi çekici yeri Anamur’a yolunuz düşerse kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

 1. Mut

Mut ilçesi Mersin ilçeleri arasında en çok ilgi çeken ilçeler arasında yer almaktadır. Mut ilçesi konum açısından Toros Dağları’nın etek kısımlarında Göksu Nehri’nin ise kıyı kısmında yer almaktadır. Mut ilçesi içerisinde de gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Mut Kalesi, Laal Paşa Camii, Yerköprü Şelalesi, Karaekşili, Alahan Manastırı, Dağpazarı Kilisesi gibi birçok önem arz eden yeri burada ziyaret etmeniz mümkün olmaktadır.

 1. Bozyazı

Bozyazı da Toros Dağları’nın eteklerinde konumlanmış olan bir Mersin ilçesi olmaktadır. Birçok kişi tarafından ilgi gören bu ilçe içerisinde de gezip görmek isteyeceğiniz önemli yerler bulunmaktadır.

Nagidos Antik Kenti, Softa Kalesi, Kilise Burnu, Su Parkı gezmek isteyeceğiniz yerlerden sadece birkaçıdır.

mersin bozyazi sahil
Bozyazı ilçesi sahilini gördünüz mü?
 1. Mersin İlçeleri Gülnar

Mersin’de bulunan Gülnar ilçesi bin senelik bir geçmişe sahip olması ile bilinir. Yemyeşil olan bu ilçede yeşilin ve doğanın içerisinde huzurlu bir şekilde vakit geçirebilirsiniz.

Kırshu (Meydancık) Kalesi, Zeyne Türbesi, Şeyh Ömer Türbesi gibi yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

 1. Aydıncık

Bahsedeceğimiz son ilçe ise Aydıncık ilçesi oluyor. Aydıncık, tarihi açıdan oldukça zengin yapılı bir ilçe olarak dikkat çekmektedir. Tarih ile ilgili konulara karşı bir ilginiz var ise Aydıncık mutlaka ziyaret etmeniz gereken Mersin ilçelerinden biri olmaktadır. Her sene birçok kişi tarafından da ziyaret edilmekte olan ilçe oldukça ilgi çekici yerleri içerisinde barındırması ile bilinmektedir.

Dört Ayak Anıt Mezarı, Kelenderis Antik Kenti, Susanlık Kalesi, Gilindere (Aynalıgöl) Mağarası ve Büyükalan Plajı gibi birçok ilgi çekici ve tarihi yeri eğer Aydıncık’a gelir iseniz mutlaka gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.