Anamur Antik Kent Tarihi – Mersinde Anamur’da Gezilecek Yerler Nereler?

Anemurium(Anamur) Antik Kent Mersin

Mersin, içerisinde çok fazla antik kent barındıran tarihi bir şehirdir. Mersin gezilecek yerler listesi bu sebeple oldukça kalabalıktır. Şimdi bahsedeceğimiz Anemurium Antik Kenti, Mersin’in Anamur, ilçesinde bulunmaktadır. Bu sebeple bu antik kent, adını Mersin’in Anamur ilçesinden almıştır. Anamur, Mersin’in en güneyinde bulunan bir ilçedir. Mersin’in merkezine yaklaşık 226 km uzaklığı bulunmaktadır.

Antik Kentte Yapılan Araştırmalar Nelerdir?

Anamur’da bu noktada yapılan çok fazla araştırma bulunmaktadır. Strabon yazıtlarında, Anamur’dan bahsedilmektedir. 19. Yüzyıl civarında, buranın haritasını ve görüntüsünü çıkarmak ile görevleri olan bir çalışan, bu noktada bir kitap yazdı. Yazmış olduğu kitabında, Antik kentte bulunan eserler ele alınmaktadır.

Daha sonra burası 20. Yüzyılda da araştırmacılar tarafından ziyaret edildi 1960 yılında yapılan araştırmalara 1998 yılında British Colombia Üniversitesi katıldı. Mersin, bu noktada ne kadar önemli olduğunu sizler de eminiz ki fark ettiniz.

anamur antik kent tarihi
anamur antik kent tarihini biliyor musunuz?

Anamur Antik Kent Hakkında

İlk yerleşim yerlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gözler önüne seren, Anamur, bu noktada neredeyse, antik çaplara kadar dayanmaktadır. Anamur, eski dönemlerde Anemurium olarak adlandırılmaktadır. Bu sebeple günümüzde kitaplarda bile, Anamur Antik Kenti değil de, Anemurium antik Kent’i olarak anılmaktadır.

Tarihte sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapan bu önemli şehir, sadece Roma’ya değil, aynı zaman da Bizans egemenliğine de hizmet etmiştir. Ancak hasar gören şehir, Bizans İmparatorluğu zamanında yeniden toparlanmış ve inşa edilmiştir. Anamur’un tarihi incelendiği zaman bu konu hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır.anamur2un tarihi incelendiğinde sadece 4. Yüzyıl civarlarında Anemurium antik Kent ismine rastlanmıştır.

Kentin aslında dağınık bir alan üzerine yayıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Kentte bulunan kalıntılar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Tiyatrolar
 • Hamamlar
 • Mozaikler
 • Odeonlar
 • Su kemerleri
 • Nekropoller şeklidedir. Bu kalıntıları, gittiğiniz zaman kendi gözlerinizle görüntüleyebilirsiniz.

Bunun dışında Anamur Antik Kenti’nde yapılan çalışmalar, ortaya eski dönemlere ait, sikkelerin varlığını ortaya koymuştur. Antik kentte yapılan çalışmalar özellikle Kral Titus ile Valerius arasındaki döneme ait çeşitli paralar (Sikkeler) sergilenmektedir. Anamur Antik Kenti’ne, bugün gittiğinizde, eminiz ki hala sanki orda hayat varmış gibi bir his ile karşılaşacaksınız. Merkezine sadece 7 km uzaklıkta olan bu tarih kokan şehri kesinlikle ziyaret etmelisiniz!

Anamur Antik Kent’inde bunların dışında 3 adet hamam, 60 metrelik bir tiyatro alanı ve 900 kişilik konser alanı bulunmuştur.

Konum itibari ile de, Kıbrıs’a çok yakın olan, Anamur Antik Kent’i eski dönemde Kommagene Kralı tarafından ele geçirilmiş ve bunların egemenliği altına girmiştir. Romalılar döneminde ise, bu sebeple bir istasyon olarak kullanılmıştır.

Kara yolu anlamında da çeşitli yerlerle bağlantılı olan şehir, doğal kaynakların ticaret merkezidir. Tarih boyunca Anamur, şu devletlerin egemenliği altına girmiştir:

 1. Araplar
 2. İsaurialılar
 3. Sasaniler
 4. Şelçuklular
 5. Karamanoğulları
 6. Türkler şeklindedir.

Anamur’un Arazisi Hakkında Merak Edilenler

Anamur’un arazisi, eğitimli ve yükselen bir şekildedir. Surların hepsi, ne yazık ki, günümüze kadar ulaşmayı başaramamış. Ulaşan kısımlar ise, her, yarım daire şeklinde sarmış gözüküyor. Ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği noktaların başında da burası geliyor.

Mezarlar, eski dönemlere ait olduğu için, odalıdır. 2 odalı toplamda 350 adet mezar bulunmaktadır. Bunlar sadece günümüze ulaşan kalıntılar. Bununla beraber kiliselerde oldukça ilgi çekiyor. Buradan ortaya çıkartılan eserler, araçlar ve ürünler, Anamur Müzesi’nde ziyaretçilerine gösterilmek üzere bekletiliyor.

Mersin’in gezilecek yerlerini araştırıyor ve bu konu hakkında bir liste hazırlıyorsanız, bu listenin başında Anamur Antik Kenti gelmelidir. Bölgenin isminin kaynağı olan bu kenti, ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bölgenin eski tarihini yakından inceleyebilir, sizler de tarihe dönük eğlenceli bir yolculuk yapabilirsiniz.

anemurium antik kent nasil bir yer
anemurium antik kent nasıl bir yer?

Anamur Antik Kentini Ne Zaman Ziyaret Edebilirim?

Anamur Antik Kenti’ni ziyaret etmek istiyorsanız, sabah 08.00 ila 19.30 arasında bölgeyi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Buranın tatil günü bulunmadığı için, istediğiniz her zaman ziyarette bulunabilirsiniz.

Genel olarak antik kent 1000 metrekarelik alan şeklinde alan kaplamaktadır.

Örenler Hakkında

Örenler, denize merkezi olan bir yerdedir. Yerleşim yerlerinde yukarıda belirtilen eserler bulunmaktadır. Kalenin dışında olan yerde ise mezarlıklar bulunuyor. Yapılan çalışmalar, daha bu antik kente ait pek çok eseri ortaya koyuyor.

Buradan sonra Adam Kayaları ziyaret edebilirsiniz.