Mamure Kalesi Tarihi Nedir ? Kale Tadilattan Sonra Nasıl Görünüyor?

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi, yaklaşık 1500 yıllık önemli bir tarihi eserdir. Mersin’de gidilecek yerler konusunda bir liste hazırlıyorsanız, bu listeye Mamure Kalesi’ni de eklemelisiniz. Nedenini içeriğimizi okuyunca anlayacaksınız. Günümüze kadar en iyi şartlar altında korunmayı başarmıştır. Orta Çağ döneminden kalan bu kale, çeşitli devletlere ev sahipliği yapmıştır. İşte ev sahipliği yaptığı devletlerden bazıları şu şekilde:

 • Romalılar
 • Selçuklular
 • Osmanlılar
 • Karamanoğulları
 • Bizanslılar şeklindedir.

Ülkemizdeki en büyük kalelerin başında gelmektedir. O dönemden bu döneme ise, zarar görmeden, neredeyse ilk hali ile birlikte gelen kalıntılar şu şekildedir:

 • Dış kale
 • Tek minareli mamure camii
 • Hamam kalıntıları
 • Çeşme
 • Sarnıçlar
 • Ambarlar

Bu kalenin yapımının en temel amacı, Kilikya ve Akdeniz’deki ticaret yollarını gözetlemektir. Buradan geçen gemileri korsanlardan korumak ve başlarına bir sıkıntı gelmeden geçişlerini sağlamak amacıyla ile yapılmıştır. Ancak yıllar boyunca zaman aşımına uğrayan bu büyük kale, 12. Yüzyılda tekrar inşa edilerek, tadilat edilmiştir.

mamure kalesi tarihi anamur
mamure kalesi tarihi anamur görülmesi gereken yerler

Mamure Tarihi

1450 yılında Karamanoğulları Beyliği’nin onarılması sonucu yeniden faaliyete geçmiştir. Bu kaleye ise Mamure kalesi ismi verilmiştir. Çünkü kaleyi onaran kişi Karamanoğulları’ndan Mahmut Bey’dir. Bunun dışında Mahmut Bey, kaleye ek olarak bir camii de eklemiştir. Şu anda günümüzde restorasyon çalışmasında olan kale, çalışmaların tamamlanmasının ardından tekrar ziyaretçilerine kapı açacaktır.

Mersin’in kıyısı boyunca uzanan bu büyük kale, Anamur’un 6 km güney doğusunda bulunmaktadır. Yüz ölçümü ise yaklaşık olarak 23,500 metrekaredir. Türkiye2nin en büyük kalelerinden biri olan Mamure Kalesi, son derece önemlidir. Bu kale, inşa edildiği döneme ait çok önemli özellikler taşımaktadır. Bu sebeple de açık olduğu dönemlerde çok fazla ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Konumu itibari ile de, savunma açısından çok önemli olan bu kale, hem kalenin etrafını hem de karşıdan gelen düşmanları gözetleme açısından oldukça kullanışlıdır. Hem denize hem de karaya hükümdar bir konumdadır. Gözetleme kulelerinin olması, kalenin görüş açısını da oldukça genişletmektedir. Bunun dışında, kalenin burç kısmında siperler ve etrafını saran hendekle bulunmaktadır. Kalenin içinden ok atışını kolaylaştıran, ancak dışarıdan gelen atışlarında isabet etmesini zorlaştıran bir mimarisi bulunmaktadır. Bu sebeple kalenin tasarımı V şeklinde yapılmıştır.

Kalenin Karamanoğulları tarafından inşa edildiğini belirtmiştik. Ancak tek minareli camisi ola bu kale, sadece Karamanoğullarından değil, aynı zamanda da Osmanlı Dönemi’nden de izler taşımaktadır. Camiye ek olarak hamamda bulunmaktadır. Ve bu eserlerin büyük bir kısmı, zarar görmeden hala sergilenmektedir.

Mamure Kalesi Hakkında

Mamure Kalesi’nin ne yazık ki hangi tarihte tam olarak yapıldığı belli değildir. 3. Veya da 4. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Romalıların yapmış olduğu bu kale 1980’li yıllarda, yapılan çalışmalarda Ryg Monai kentine ait olan bir kaplamayı ortaya koymuştur. Bunun dışında, bu kale, eski dönemlerde devletlerin koruyucu kalesi olarak da tanımlanmaktadır.

Mamure Kalesi Tadilattan Geçti

Kalenin konumu ve yapılışı sebebiyle, eski dönemlerde çok fazla saldırıya uğramıştır. Ancak iyi bakım ve onarım sayesinde, bu savaş izleri ortadan kaldırılmıştır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kale, 1221 yılında, Selçuklular tarafından kontrol altına alınıyor. Ancak Selçukluların zamanla gücünü kaybetmesi, daha sonra burayı Hıristiyanların ele geçirmesine sebep olmuştur.

mamure kalesi tadilat
mamure kalesi tadilatı

Daha sonraki yıllarda Mahmut Bey, bu bölgeyi Türklerin altına hâkimiyet kurmak istiyordu. Bu sebeple 14. Yüzyılda bu kaleyi almak için ilk olarak kaleyi kuşattı, daha sonra yeniden kazandı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Mahmut Bey’in kaleyi yeniden alması sebebi ile, kaleye Mamure ismi konulmuş.

Adıyla, görkemiyle, büyüklüğü ile ve konumuyla ünlenen bu kale hem o dönemde, hem de şimdiki döneminde, Osmanlı’nın en önemli eserlerinden biri haline gelmiştir.

Eski dönemlerde inşa edilen ve günümüze kadar kendini korumayı başara kale, denize olan efsane manzarası, 39 tane gözetleme kulesi, hendekleri, hamam kalıntıları e diğer tarihi eşyalarıyla görenleri bir kere daha hayrete düşüyor. Eğer sizler de böyle tarihi yerleri merak ediyor ve gezmeyi seviyorsanız, rotanıza mutlaka Mamure Kalesi’ni eklemelisiniz. Ziyaretçilerine kapılarını açacak olan kale, sizleri eş zamanlı tarihi bir yolculuğa çıkaracak.

Kale Unesco Listesinde

UNESCO Mamure Kalesi için, 2012 yılında, burayı Dünya Mirası Geçici Listesi’ne almış bulunmakta. Sadece dışarıdan gezilen bu kale, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.