Mersin Silifke ilçesinde nereleri gezmeli ? İlçenin doğası ve insanları nasıl?

Yoğurdu ile Meşhur Olan, Güzeller Güzeli Bir Mersin İlçesi: Silifke

Bugünkü yazımızın ana konusu Mersin’in kusursuz ilçeleri arasında her daim yer alan ve yer almaya da devam edecek olan Silifke ilçesi oluyor. Silifke, birçok kişinin gidip gördüğü ve sevdiği bir yer. Haydi gelin, Silifke’de gezilebilecek yerlere daha yakından bakalım… Turumuz başlıyor!

Yolunuz Mersin’e düştü. Erdemli ilçesini gezdiniz E Silifke’ye gitmeden olur mu dediniz ve Silifke’ye doğru yola çıktınız… İşte eğlence şimdi başlıyor. Bugünkü konumuz Silifke oluyor. Silifke ve bilinmeyenleri şimdi bu yazıda tamamen sizlerle!

mersin silifke tasucu
mersin silifke taşucunun güzelliği

Silifke Gezilecek Yerler Rehberi

  • Susanoğlu

Evet, Silifke gezilecek yerler rehberi konumuzda ilk durağımız Susanoğlu oluyor. Eski ismi Corasium’dur. Susanoğlu konum olarak Silifke – Mersin yolunda bulunuyor. Susanoğlu, geç Roma zamanlarında kurulan bir yer, kurulmasını sağlayan kişi ise Flavius Uranius’tur. Susanoğlu’nun ince yapılı kumlardan meydana gelmiş olan bir koyu bulunmaktadır. Mersin’de turizm açısından bulunan en önemli bölgeler arasında yer alan bu yere mutlaka gelmenizi tavsiye ediyoruz. Koy çevresinde bulunmakta olan antik kentin içinde iki farklı nekropolü görmeniz mümkün. Aynı zamanda hamam,sarnıç ve kilise gibi ögeleri de görüp inceleyebilirsiniz. Batı kesimdeki giriş kapısının üzerinde Flavius Uranius’un tamamen kendi isteği doğrultusunda bu kısmı inşa etmiş olduğu bilgisini okuduğunuz bir levha göreceksiniz. Eğer Silifke’de birkaç gün kalmak niyetinde iseniz, birçok otel de bulabiliyorsunuz.

  • Taşucu

Silifke gezilecek yerler rehberi ikinci durağımıza geldi sıra. Taşucu’nu gitmemiş olsanız bile muhakkak biri ya da birilerinden duymuşsunuzdur. Adı ile sanı ile meşhur Taşucu, evet. Taşucu ise milattan önce yedinci yüzyıl zamanlarında Holmi kolonisi aracılığı ile kurulmuş olan bir yer olmaktadır ve bu yönü ile bilinir birçok kişi tarafından. Ne yazık ki korsan işgalleri nedeni ile güçsüzleşmiş bir yerdir. Bu durumu gören Selefkos Nikator ise hemen burayı ele geçirme kararı almış ve bu emin kararını icraata dökmüş. Orada bulunan insanlar ise günümüzdeki Silifke ilçesinin bulunmakta olduğu kısıma yerleştirilmiştir.

  • Boğsak Koyu ve Adası

Silifke gezilecek yerler rehberi üçüncü durağımız ise Boğsak Koyu ve Adası oluyor. Boğsak Adası, caretta caretta cinsi kaplumbağaların üreme yaptıkları yer olmaktadır. Karavanınız ya da çadırınız varsa burası tam da sizlik bir yer diyebiliriz. Burada birçok karavan sahibi ve çadırda kalan insan görmeniz mümkü oluyor. Boğsak Adası, Mersin – Antalya yolunun hemen üstünde yer alması ile gayet kolay bulunabilen bir lokasyon olmaktadır. Milattan önce 4-8. yüzyıl zamanlarında oldukça ehemmiyet arz eden bir yerleşim yeri olan Boğsak Adası içerisinde, yapısı asla bozulmamış olan bir koy vardır. Burayı muhakkak görmelisiniz, kendinizi kesinlikle cennetin derinliklerinde hissedeceksiniz. Boğsak Adası üzerinde direkt olarak Bizans dönemini yansıtan sarnıç, ev ve mezarlar görebilir, buraları rahat rahat inceleyebilirsiniz. Turkuaz rengin en güzel tonuna tam da burada şahit oluyorsunuz.

silike kalesi
silike kalesi nasıl bir yer?
  • Silifke Tisan Koyu ve Afrodisias Mozaiği

Sıra Silifke’deki dördüncü durağımıza geldi bile! Tisan Koyu, bir diğer adı ile Kilikya Afrodisiası, tarihi bir bölge olarak bilinmekte olan ilgi çekici bir yerdir. Turkuaz deniz rengi ile adeta sizi büyüler. Yeşil rengin ahengini burada uzun uzun izlemeniz de mümkün olan durumlar arasındadır. Dünyanın en güzel koylarından biri olarak seçilen bu yere kesinlikle gelmelisiniz diyebiliriz. Burası ilk önce bir Yunan kolonisi idi. Bu sebeple de birçok tarihi anlamda buluntuyu burada bulabilir ve rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda mozaikleri ile de anılan bu koy her daim dikkat çeker. Afrodisias kelimesi anlam olarak Afrodit Yurdu demektir.

  • Olbia Antik Kenti

Silifke gezilecek yerler rehberi beşinci durağımız bir antik kent oluyor. Gelelim Olbia Antik Kenti’ne… Bu antik kent, Uzuncaburç’un doğu kesimlerinde yer almakta olan bir antik kenttir. Ticaret şehri olarak da bilinen bu kent vakti zamanında fazlaca kullanılmış bir alan da aslında.

  • Jüpiter Tapınağı

Silifke gezilecek yerler rehberi altıncı durağımız heyecan verici bir yer olan Jüpiter Tapınağı oluyor. Eminiz burayı siz de fazlası ile merak ediyorsunuzdur. Baksanıza burası adı ile bile ilgi çekmeyi başaran yerler arasında yer alıyor. Bu tapınak ise Silifke ilçesinin merkez kesimlerinde yer almaktadır. Milattan sonra ikinci yüzyıl zamanlarında yapılan bu tapınak, beşinci yüzyıl zamanlarında kiliseye dönüştürülmüş olan bir yer olmaktadır. Birçok kısmı orijinalliği bozulmadan korunan Jüpiter Tapınağı, oldukça dikkat çekici bir yerdir.

  • Astım Mağarası

Silifke gezilecek yerler rehberi yedinci ve son durağımız bir mağara oluyor. Bu mağara neresi mi? Evet, bildiniz! Astım Mağarası sizlerle! Astım Mağarası, Dilek Mağarası olarak da bilinen bir mağara olmaktadır. Cennet Cehennem Çöküğü’ne yakın bir konumda bulunmakta olan bu özel mağara, 200 metrelik galeriler ve daha birçok tarihi öge, unsur içermesi ile bilinir. İhtişamlı ve ilgi çekici bir mağaradır. Buraya da mutlaka gitmeniz tavsiye edilir. Nem konusunda sorunlu olan mağarada yaz mevsiminde yüksek oranda nem görülebiliyor. Herhangi bir nemli ortama karşı herhangi bir alerjiniz varsa gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Mersin’in en güzel ilçelerinden biri olarak bilinen ve her daim de bu şekilde anılmakta olan kusursuz Silifke’mizi bu yazı aracılığı ile bir kez daha siz değerli okurlara anlatmaya çalıştık. Herkese şimdiden iyi gezmeler ve mutlu tatiller diliyoruz. Yolunuz Silifke’ye düşerse bu bahsetmiş olduğumuz yerleri tek tek gezmenizi tavsiye ediyoruz. Her biri birbirinden güzel ve kıymetli olan bu tarihi yerler, tatilinizde size yol gösteren ve yolunuza her daim ışık tutmakta olan yerler arasında olmayı başarıyor diyebiliriz. Silifke çok güzel, gelsenize!