Mersin Atatürk Evi Müzesi Hakkında Bilinmeyenler ve Tüm Yönleri

Mersin Atatürk Evi

Mersin’de bulunan Atatürk Evi, aslında Atatürk Evi Müzesi olarak anılmaktadır. Mersin’in içerisinde bulunmaktadır. Bununla beraber 2 katlı önemli bir yapı olarak bilinmektedir.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunuyor. Çarşının içerisinde ve tam olarak Atatürk Caddesi konumundadır.

Atatürk Evi Müzesi ve Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Latife Hanım 1925 yılından 20 Ocak ve 2 Şubat tarihleri arasında buradaki evde bir süre konaklamışlardır. Kentin tam merkezinde olan evi, Atatürk hayatını kaybettikten sonra, yaklaşık 1897 yılında, Atatürk Evi olarak müzeye çevirmişlerdir. Buradaki yapının kim tarafından ve saat kaçta yapıldığı bilinmemektedir. Bu yapının diğer adı, tarihte Krisman Krizman Konağı olarak da anılmaktadır. Ev 1980 yılında kamu haline getirilerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesi altına girmiştir.

Bu ev dışarıdan görüldüğü zaman düzgün ve yapılı olduğu görülmektedir. Bunun dışında, yapı iki katlıdır. Sivil olarak yapılan çalışmalar açısından oldukça önemlidir. Ancak ne yazık ki, yapının bahçesinde geçmişe ait bazı önemli yapılar ve eserler bulunuyordu. Bu eserler, günümüze geldikçe kaybolmuştur.

mersin ataturk evi muzesi
 mersin atatürk evi müzesi hakkında bilgiler

Müzenin iki katlı olduğundan bahsetmiştik. İki katlı bu müzenin alt katı, belgelerle ve fotoğraflarla, Atatürk’e ait olacak şekilde hazırlanmıştır. Atatürk’ün Mersin’i ziyarette bulunduğu zaman çekilen fotoğraflar burada yayımlanmaktadır. Bununla beraber Atatürk’ün eski dönemlerde kullandığı neredeyse 20’den fazla eşyası da burada sergilenmektedir. Çatal, kaşık, bıçak, gömlek, kahve içtiği bardak vb. gibi eşyalar da burada sergileniyor.

Üst katta ise etnografya eşyaları sergilenmektedir. Bununla beraber üst salonda bir tane büyük salon, yanında da bu odaya açılan ayrı 7 oda bulunmaktadır. Bu odaların 4 tanesi, oturma odası,2 tanesi yatak odası ve 1 tanesi de çalışma odası olarak biliniyor.

Bu evi ziyaret etmek istiyorsanız, sabah 08.ç00 ila akşam 17.00 arasında ziyarette bulunmanız gerekiyor. Bunun dışında buranın sadece Pazartesi günü tatilde olduğunu belirtebiliriz. Pazartesi dışında diğer günler, Atatürk Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Girişte bulunan fotoğraf yerlerindeki fotoğrafları da görebilirsiniz.

 

Mersin Atatürk Müzesi Hakkında Bilinmeyenler

Atatürk, Mersin’i toplam da 8 kez ziyaret etmiştir. Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Mersin, ticaretin merkezi olarak da tanımlanmaktadır. Atatürk şehri şu tarihler de ziyaret etmiştir:

 1. Ziyareti: 17 Mart ila 19 Mart arasındadır (Yıl: 1923)
 2. Ziyareti: 2 Ocak ile 2 Şubat arasında (Yıl: 1925)
 3. Ziyareti : 9 Mayıs ila 19 Mayıs arasında (Yıl: 1926)
 4. Ziyareti: 11 Şubat ila 12 Şubat arasında (Yıl: 1931)
 5. Ziyaret: 20 Şubat ila 21 Şubat arasında (Yıl: 1935)
 6. Ziyareti: 28 Ocak’tadır. (Yıl: 1933)
 7. Ziyareti: 19 Kasım’dadır. (Yıl: 1937)
 8. Ziyareti: 20 Mayıs ila 23 Mayıs arasındadır. (Yıl: 1938)

Mersin’liler tarafından çokça sevilen Atatürk, bu ziyaretlerinde en güzel şekilde ağırlanmıştır. Aynı zamanda, Mersinliler Konağı’nın sahibi olan Defon Bey, Atatürk ve eşini en güzel şekilde ağırlamak için, Mersin halkı ile büyük hazırlıklar içerisine girmiştir. Bu da Mersinlilerin ne kadar konuk sever olduklarını bir kere daha ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte bu müze içerisinde alt katta, 50 kişinin sığabileceği bir konferans salonu bulunmaktadır.

mersin ataturk evi muzesi nerede bulunuyor ve nasil gidilir
  mersin atatürk evi müzesi nerede bulunuyor ve nasıl gidilir?

 

Atatürk Evi Müzesinde Bulunan Eşyalar

Mersin Atatürk Müzesi’nin ön kısmında ki oda Mersin Deniz Ticaret Odası, Diğer odalar Kültür Bakanlığı ve oturma odası da Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenmiştir. Müze içerisindeki bazı eşyalar, diğer yerlerden getirilmiştir. İşte diğer müzelerden getirilen ve Atatürk Müzesi’ni daha anlamlı kılan eşyalar şu şekilde:

 • Saat
 • Şekerlik
 • Fincan
 • Semaver
 • Örtü
 • Semaver
 • Şamdan
 • Halı
 • Fincan
 • Etnoğrafik değerleri olan eşyalar ve vb.

Bunların dışında dışarıdan gele eşyalar ise özellikle Konya, Ankara, Sivas ve Tokat gibi illerdeki etnografya müzelerinden tedarik edilmiştir. Bunun dışında yakın zamanda, Anıtkabir’den getirilen bazı eşyalar da burada, Atatürk Müze’sinde sergilenmeye başlamıştır.

Binanın sadece iç değil, aynı zamanda da dış tasarımı da oldukça güzeldir. Kapının girişinde, antik döneme ait olan sütunlar bulunmaktadır. Bahçesinde yürüyen kişiler, o dönemin havasını daha da yakından tanıyabilmeleri için, özel olarak hazırlanmıştır. Eğer sizler de burayı merak ediyorsanız, listenize mutlaka eklemelisiniz. Mersin’de gezilecek yerler arasında  Mersin Atatürk Evi Müzesi ilk sırada yer almalıdır. Ayrıca Kız Kalesi ziyareti yapmadan şehirden ayrılmayın deriz.

Mersin Atatürk Evi ve Müzesine Nasıl Gidilir?

Müzeye gitmek oldukça kolaydır. Mersin sahil yolundan gitmek isterseniz yapmanız gereken şey devlet opera ve bale binasını geçmeniz ve 5-6 dakika sonra oradasınız. Yukarda bulunan harita resminde müzenin nerede olduğu kolaylıkla görülebilmektedir. Mersin Atatürk evi ve müzesini ziyaret etmenizi kesinlikle öneriyoruz. Ülkemizin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersinde’deki evi oldukça güzeldir. Hem mersinde yaşayanların hem de mersin dışından gelecek olanların kesinlikle ziyaret etmesini öneririz.