Mersin Toroslar ilçesinde tarihe bir yolculuk yapmaya hazır mısınız?

Mersin’de İlgi Çekici Bir İlçe: Toroslar

Mersin’in adını Toros Dağları’ndan alan kusursuz derecede doğal güzelliklere sahip bir ilçesi… Evet, bugün Toroslar’da sizlerleyiz. Toroslar tarihi açıdan gerçekten de görülmesi gereken eşsiz bir yer. Tarihin tozlu rafları arasında da her zaman yer alacak olan bu güzel ilçeyi herkes hayatında bir kere bile olacak olsa da görmeli bizce. Şayet tarih ile ilgili biri iseniz, tarih öğrencisi iseniz mutlaka burayı görmelisiniz. Zira tarih hakkında birçok döneme şahitlik etmiş olan bu topraklar kesinlikle ilginizi çekecektir diyor, Toroslar gezilecek yerler rehberi adlı konumuza hiç vakit kaybetmeden siz değerli okurlarımız için detaylı bir geçiş yapıyoruz…

mersin toroslar sehir hastanesi
mersin toroslar şehir hastanesi nerede?

Toroslar Gezilecek Yerler Rehberi

  • Belenkeşlik Kalesi

Kaleler tarihe en çok tanıklık etmiş olan yapılardır. Savunma amaçlı kullanılan bu özel yerler her zaman tarihte yer edinmiş ve yer edinmeye de devam edecek olan yerler arasında bulunmaktadır. Eğer siz de böyle konulara ilgili olan bir birey iseniz Belenkeşlik Kalesi hayatınızda bir kere bile olsa muhakkak gelip görmeniz ve incelemeniz yerlerden birisi olmaktadır. Toroslar gezilecek yerler rehberi adlı konumuzun ilk durağı Belenkeşlik Kalesi olmuş oluyor böylelik ile. Soğucak isimli bir yaylanın içerisinde yer alan Belenkeşlik Kalesi görkemli yapısı ile tüm ilgiyi üzerine çekmeyi başarıyor diyebiliriz burası için. İki kat ve dikdörtgen bir yapıdan meydana gelmiş olan bu ihtişamlı ve ilgi çekici özel olan kale, ilgi çekmeye hızlı bir biçimde devam etmeyi sürdürüyor.

Kesme yapılı blok taşlardan meydana getirilmiş olan bir kale olması ile de bilinir burası birçok kişi tarafından. Kayalık tipi bir arazi ile yakındır Belenkeşlik Kalesi, bu özelliği ile de ayırt edilmesi kolaylaşmış olur bir bakıma aslında. Ayrıca kale içerisinde ahşap yapılı bir düzenek de mevcut bir şekilde bulunmaktadır. Üç önemli bölümden oluşan bir girişe sahiptir ve kenar kısımlar pervazlarla süslenmiştir. İşçilik olarak kesinlikle kusursuza yakın olan bir kaledir burası. Gözetleme kulesi olarak da kullanılmış olan bir kaledir. Kale, günümüze kadar sağlam bir biçimde gelmeyi başarmış devasa bir yapıdır da aslında bizce. Orta Çağ zamanında inşa edilmiş olduğu ise sadece bir tahmindir diyebiliyoruz…

  • Yumuktepe Höyüğü

Sıra bir höyüğe geldi. Höyükler senelerdir hayatımızda olan yapılar olarak ilgiyi üzerlerine çeken tarihi sayılabilecek özel yerler olmaktadır diyebiliriz. Yumuktepe Höyüğü, Toroslar gezilecek yerler rehberi konumuzun ikinci güzel durağı olmuş oluyor bir bakıma aslında. Toroslar ilçesinin merkez kesiminin tam olarak 1 km kuzeybatı yönünde yer alan bu önem arz eden höyük, Demirtaş isimli bir mahallenin içerisinde bulunması ile birçok kişi tarafından bilinen ve ziyaret edilip incelenmekte olan bir höyük olma özelliğini de her daim taşıyor diyebiliriz aslında bu şekilde bu yazı ile birlikte.

Bu höyüğün ortaya çıkarılmasını ise İngiliz bir arkeolog olan John Garstang sağlamıştır, bu da önem arz eden bir genel kültür bilgisi olmuş oluyor hepimiz için de. Anadolu’da bulunan ve en eski listesine dahil edebileceğimiz bu höyük, arkeolojik kazılar için de ehemmiyet arz eden bir bölge olarak da her zaman bilinmektedir diyebiliriz. Yumuktepe Höyüğü ilk kez Neolitik Dönemde bir yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlandı aslında. En çok da bu tarihi özellikleri ile biliniyor ve her daim yüksek oranda bir ilgi çekiyor burası herkes için. Tarihi kalıntıları incelemeyi seven biriyim diyor iseniz burası tam da size göre bir yer olmuş oluyor diyebiliriz.

  • Toroslar Gözne Kalesi

Toroslar gezilecek yerler rehberi konumuzun üçüncü durağı ise yine bir kale oluyor. Bu ihtişamlı kalemizin adı ise Gözne Kalesi. Gözne adlı bir beldenin giriş kısmında yer almakta olan Gözne Kalesi her zaman ilgi çekmeyi başaran kaleler arasında yer alıyor diyebiliriz. 1085 metrelik kayaların üst kısmında yer alan kaleye ulaşım biraz zor olabiliyor elbette ama imkansız da değil. Orta Çağ döneminde inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Bu elbette ki net bir bilgi değildir.

toroslar gozne kalesi
toroslar gözne kalesini gezdiniz mi?
  • Çandır (Paperon) Kalesi

Toroslar gezilecek yerler rehberi konumuzda dördüncü durağımız ise Çandır yani bir diğer adı ile Paperon Kalesi olmuş oluyor. Çandır köyünün kuzey batı kesimlerinde bulunmakta olan Ayvagediği adlı bir yaylanın doğu kesimlerinde bulunan bu kale kesinlikle görülmesi gerkeen yerler arasında bulunuyor. Platonun üst kısımlarında yer alan bu kale ihtişamı ile adeta her geleni etkiliyor diyebiliriz. Bizans zamanında yapılmış olduğu ise tahminler arasında yer almaktadır diyebiliriz. Net bir bilgi bu konu hakkında ne yazık ki yok.

  • Sinap Kalesi

Toroslar gezilecek yerler rehberi konumuzun beşinci durağı ise yine ve yeniden bir kale olmuş oluyor. Gözne adlı bir beldenin yaklaşık dört km uzaklığında bulunan bu kale, herkesi adeta büyülüyor. Öyle güzel v eihtişamlı bir kale ki bu, kesinlikle gelip bir görmelisiniz bizce. Moloz taşlardan meydana getirilmiş olan bir kaledir. Kuleleri ise tamamen birbirine benzemesi ile ilgi çekiyor. İyi bir işçilik ile oluşturulduğu belli olan bu özel kaleyi her zaman ziyaret etme şansına da erişebiliyorsunuz.

Mersin’in kusursuz ilçeleri arasında her zaman yer alan ve yer alacak olan Toroslar ilçesi hakkında çeşitli bilgiler vermiş olduğumuz yazımızın sonuna geldik şimdi de… Şayet olur da yolunuz bir gün Toroslar’a düşerse muhakkak bu gezi rehberinden yararlanın deriz… Toroslar’da görülecek daha birçok yer var… Fotoğraf makinenizi yanınıza alıp buradaki tarihi yerleri fotoğraflayıp anılaştırmayı da unutmayın deriz. Buraya kadar gelmişken yenişehir ilçesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Keyifli geziler ve şimdiden herkese iyi tatiller diliyoruz. Mersin güzeldir…