Aya Tekla Kilisesi Mersin’de Görülmesi Gereken En Güzel Yerlerden Birisi

Aya Tekla Kilisesi

Mersin, inanç ve din açısından da oldukça önemli bir şehirdir. Son derece zengin olan şehir, bu bakımdan da pek çok dine de ev sahipliği yapmış, çeşitli  kültürleri bir arada harmanlamıştır. Bu noktada karşımıza Aya Tekla Kilisesi çıkmaktadır. Eski dönemlerdeki Azize Tekla’nın, şehre gelmesini konu almaktadır, kilise.

Aya Tekla Kilise aslında, Meryemlik olarak da biliniyor. Silifke’ye ve merkeze olan uzaklığı ise sadece 4 km şeklindedir.

Eski dönemlerde var olan propagandalar sebebi ile bir mağaraya sığınmıştır, Tekla. Amacı ise bağlı olduğu Hıristiyanlık dinini yaymak. Burayı gizli, sadece kendi dinine inanlar için bir ibadet hane çevirmiştir. Günümüzde eğer ziyaret etmek isterseniz, bu yapıya ulaşmak içi merdiven inmeniz gerekiyor. Günümüzde, Mersin’e gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir. Kilisenin çevresinde ise sur kalıntıları ve hamamlar bulunuyor. Her açıdan zengin ve tarihi bu kadar göz önünde yaşayan başka bir şehir daha yok!

Meryemlik, artık tamamen Hıristiyanlık resmi bir din olunca ortaya çıkıyor. Bu kilisenin şu anlık 3 parçalık kısmı hala ayakta ve görmek istenilenler tarafından sergileniyor. Oldukça mesafeli bir yerden bile bakıldığında kilisenin bazı parçaları görülebiliyor. Bu da ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor.

aya tekla kilisesi meryemlik
aya tekla kilisesi – meryemlik

Aya Tekla Kilisesi’nin Hikâyesi

Yukarıda Aya Tekla Kilisesi’nden kısaca bahsettik. Aziz Pavlos’un inancı olan Hıristiyanlığı yaymak isteyen Tekla, uzun bir yola çıkıyor. İlk olarak Isparta’daki Yalvaça gidiyor. Görvi, yukarıda da belirttiğimiz gibi, dini yaymak. İlk olarak halk, Tekla’ya inanmaz, kulak asmaz. Ancak Silifke halkında çeşitli bitkilerden ilaç yaparak, onların yanında olduğunu göstermeye çalışır. Şifa vermeye de başlayan Tekla, bu konuda başarılı olur. Ancak her geçen gün önem ve güç kazanan Tekla’nın düşmanları da olmaya başlamaktadır. Silifke’nin önemli doktorları Tekla’yı öldürmeye karar verirler. İlk olarak Ayla için 4 – 5 serseri tipli kişiler görevlendirilir. Ancak Ayla, mağaranın içine kaçar ve bir anda ortadan kaybolur. Onu bu saatten sonra gören kimse olmamıştır.

Yine anlatılan diğer rivayetlere göre, buradan başka bir yere çıkan yol bulunuyor. Ayla, korkutuğundan o yolu kullanarak mağaradan çıkmış. Bu mağara gibi yer, daha sonra Hıristiyanlar tarafından kiliseye dönüştürülmüş durumda. Günümüzde bile son derece önemli olan bu kilise, içerisinde Aya Tekla’ya ithaf edilen çeşitli kalıntıları da içerisinde barındırıyor. Bu kalıntılar sarnıç, hamam ve mezarlık şeklindedir.

Hıristiyanlığı yaymak için çabalayan ve hastalara şifa dağıtan Aya Tekla’yı görmek isteyenler 23 ve 24 Eylül’de burayı ziyaret ediyor ve anıyorlar.

Aya Tekla’nın Başarısı

Aya tekla, çok tanrılı dini inancını yaymaya başarmış. Ünü çok kısa aşurede sadece Mersin’i değil, taa Kıbrıs’ı bile sarmış. Merdivenle inilerek, kilisenin içerisinde ulaşanlar, kiliseyi çok beğeniyor. O dönemdeki yapıları günümüze kadar korumayı başaran yapıt, kendini görmek isteyenlere kapılarını ardına kadar  açıyor.

O dönemde Hıristiyanlık yasak bir dindir. Aya Tekla, hocanın anlattıklarından etkilendiği için, kendine bu dini yayma görevini veriyor. Ve nitekim de başarılı oluyor, zaten. Başarısının sonucunu kendisi tam olarak göremese de, Hıristiyanlık âleminin ilk kadın şehidi ola anılmaya başlar.

aya tekla kilisesi giris
aya tekla kilisesi girişi

Aya Tekla Kilisesi’ne Gitmek

Aya Tekla Kilise’sine gitmek son derece kolay. Merkeze olan uzaklığı sadece 4 km şeklindedir. Taşucu yolu üzerinde bulunmaktadır. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi, otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu kiliseye giriş ücreti 5 TL olarak ücretlendirilmektedir. Mersin’de gezilecek yerler arasında buluna Aya Tekla Kilisesi, tarihi sevenleri bekliyor!

Kilisenin Mersin merkeze ulan uzaklığı 87 km iken, Silifke merkeze ola uzaklığı ise sadece 4 km’dir.

Meryemlik

Mersin, inanç açısından son derece zengin bir yer Hıristiyanların ise burada en çok ziyaret ettiği yerlerin başında tabi ki, Meryemlik – yani – Aya Tekla kilisesi bulunuyor. Yaklaşık olarak 4. Yüzyıldan sonra kilise haline getirilen bu yapı, çoğu kişi tarafından ilgi görüyor.

Mersin, zaten son derece önemli bir yer. Ancak bölgeye Aya Tekla kilisesinin gelmesi ile birlikte çok daha önem kazanmış. Kutsal mekânları bünyesinde barındıran Mersin, ziyaretçilerini yaz kış beklemeye devam ediyor. Her yıl binlerce Hıristiyancın gördüğü yer olan mekan, sizleri de ağırlamak istiyor!

Bu mağaranın kiliseye dönmesi, Roma İmparatorluğunun Hıristiyanlığı kabul etmesinden sonra olmuş. Dünyanın ilk kiliselerinden bir tanesi olan Aya Tekla’ya girmek için Müze kartınızı da kullanabilirsiniz.

Eğer tarihi yerleri görmekten hoşlanıyorsanız Mamure Kalesi ve Kleopatra Kapısı sizin için güzel tercihler olacaktır.