Mersinde görülmesi gereken yerlerden birisi olan Adam Kayalar !

Mersin Adam Kayalar

Şimdiden hazır olun! Sizi eminiz ki, daha önceden eşi benzerini görmediğiniz yepyeni bir yer ile tanıştırıyoruz. Adam Kayalar! Mersinde gezilecek yerler listesinde en başta ilginizi geçecek bir yer bulunuyor!

Kimler tarafından, ne zaman ve nasıl yapıldığı asla bilinmeyen, tarihte bununla ilgili en ufak bile bir kanıt olmayan bir yer, Adam Kayalar! Mersin’e gittiğinizde Şeytan Deresi Vadisi’ne doğru kafanızı kaldırdığınız zaman gördüğünüz görüntü karşısında hayrete düşeceksiniz! Peki, nedir bu Adam Kayalar’ın hikâyesi? Merak edilenleri sizler için derliyoruz.

Vadinin yamaçlarında olan ve görüldüğü zaman herkesi hayrete düşüren bir yer Adam Kayalar. Kayaların içerisine oyularak yapılan bu insan kabartmaları herkesin dikkatini çekiyor. Ve edinilen bilgilere göre hikâyesi de oldukça eski. Tam olarak kesin bir şekilde tarih belirtilmemekle beraber yaklaşık olarak milleten önce 3. Yüzyıl civarında yapıldığı tahmin ediliyor. Ya da bu 3. Yüz yıl arasında yapılmış. Kabartmaların ismi Adam Kayalar. Bu kabartmaları ayrı iki yerde görmeniz mümkün. Çünkü görüntüler, iki gruba ayrılmış şekilde gözüküyor. Bunlardan biri yukarıda da belirttiğimiz gibi, Şeytan Deresi Vadisi civarında. Diğeri ise, vadinin kuzeydoğu kısmında bulunmaktadır. Şu an gidip gördüğünüz kısım, sadece günümüze ulaşabilecek parçalar.

adam kayalar mersin
adam kayalar mersinde gezilmesi gereken yerlerden birisi

Adam Kayaların İlgi Çekiciliği

Vadinin etrafına yapılan taştan yollar ve surların bu vadi ile ilgili bir bağlantısı olduğunu düşündürtüyor.

Yine düşünceye göre, Helenistik Dönemde çok fazla kayanın olduğu ve bunlarda askeri amaçlı – savunma amaçlı kullanıldığı, söylentiler arasında. Kabartmaların olduğu yerde çeşitli yazılar bulunuyor. Yapılan incelemeler sonrasında ölen kişilerin – rahiplerin – isimlerinin buraya kazındığı beliriliyor. Yapımı ise neredeyse 250 yıl sürmüş! Yapımının bu kadar uzun sürmesi, aslında kayalardaki farklılığı da gözler önüne seriyor. Sizler de gittiğinizde yakından görebileceksiniz, kabartmalarda tarz farklılığı bulunuyor. Kabartmalarda olan figürleri ise şu şekilde belirtebiliriz:

  1. 11 tane erkek görünümlü figür
  2. 4 tane kadın görünümünde figür
  3. 2 çocuk görünümünde figür
  4. 1 dağ keçisi şeklinde figür
  5. 1 Roma kartalı şeklinde figür

Belirtilen bu kabartmalar 9 çerçeve içerisinde bulunmaktadır

Kayaların Kabartılarak Şekillendirilmesi

Kabartmalarda olan kişilerin önemli olduğu düşünülüyor. Bu şekilde önemli kişiler hayatlarını kaybettiklerinde, ya da kaybetmeden önce, onlara minnet duymak amaçlı bu minyatürlerin yapıldığı da gelen söylentiler arasında. ( Ya da ölen bir kişinin yaptırmış olduğu bir anıt )

Kabartmalar, günümüzde sadece yerli değil, aynı zamanda da yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Doğal koşullar altında kaldığı için, çevresel faktörlerin etkisiyle de biraz zarar görmüş durumdalar. Bununla beraber biraz tahrip olmuş ve hasar almış oluyorlar. Ancak bu yine de bu kabartmalara olan ilginin artmasına engel  değil.

Adam Kayalara Nasıl Gidilir?

Adam Kayalara gitmek son derece basit. Bunun için ya  Erdemli ya da Silifke yolunu kullanmanız gerekmektedir. Ancak Erdemli yolunu kullanacaksanız, yolun bir kısmını yürüyerek gitmeniz gerecek. Çünkü arabayla giriş bulunmuyor. Ama Silifke yolunu kullanacaksanız, araçla ulaşabilirsiniz. Adam Kayalar’ı izlemek tamamen ücretsiz!

Ulaşımının biraz zor olduğu b görsel şölen, her geçen gün ziyaretçilerini beklemeye devam ediyor. Kayalar binlerce yıldır gizemini ve sırrını korumaya devam ediyor. Erdemli beldesinin Kızkalesi Mahallesi’ne bağlı bir yerde olan bu kayalar, merkeze sadece 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mersin’in en önemli yerlerinden bir tanesi. Bunun sebebi, gizeminin hala korunuyor olması. Bu da onu daha da ilgi, çekici bir hale getiriyor! Bölgenin hala tarih koktuğunu söyleyebiliriz.

mersin gezilecek yerler adam kayalar
mersin adam kayalari gezdiniz mi?

Adam Kayalar Hakkında

Burası hakkında 1993 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlı Arkeoloji bölümü bir çalışma yaptı. Düzenli olarak da sürekli çalışmalar devam ediyor. Ancak gizem çözüşmüş, değil. Adam Kayalar ,ismi, yerli halkın vermiş olduğu isimler. Görünümlerinden yol çıkılan bu eserde, insan figürleri mevcut.

Bir kısmı eseri yorumlarken, bunun aslında bir mezar olduğunu ifade ediyorlar. Eserler yapılırken, hepsinin yapımına aynı anda başlanmamış. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, burada yapılan Adam Kayalar, zaman içerisinde tane tane olarak yapılmış ve işlenmiş. Yine araştırmaların sonucuna göre, yapılan ilk eser Milattan Önce 3. Yüzyılda. 2 tanesi yapılmış. Nesiller zaman içerisinde önemli bulduğu şahsiyetleri, ya da hatıralarını yaşatmak istedikleri şaheserleri işlemeye devam etmişler. Bu sebeple, bu eserin ortaya çıkış süreci bu kadar uzamış. Bugün ise bu eserler, birer mezar taşı anlamını taşıyor.