Tarihi Tarsus Evleri Özellikleri Nelerdir ? Evlerin tarihi ne zamana dayanır?

Tarihi Tarsus Evleri

Tarihi Tarsus Evleri, isminde de anlaşılacağı gibi, Tarsus’un çok eski tarihini göler önüne sermektedir. Mersin gezilecek yerler konusunda yer arayışı içerisindesiniz, size bu konuda Tarihi Tarsus Evleri’ni öneriyoruz. Tarsus, çok eski kuruluşu olan bir bölgedir. Çukurova’nın batı bölgesinde kurulan ve günümüze kadar da kendini korumayı başarmış, tarihi merkezler arasında bulunmaktadır. Tarihi bilgilere göre, yaklaşık 6,000 yıldan itibaren, Tarsus varlığı korumaya devam etmektedir. En eski şehirler arasında olan Tarsus, ismini bile değiştirmeden kendi öz benliğini korumayı başarmış gözüküyor.

Adana ve Mersin birbirine neredeyse bağlı iki şehir. Tarihleri bile birlikte aydınlanmış, ırmakları birbirlerine hayat vermiş. Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinin başında gelen Tarsus sadece Yunanlılara değil, aynı zamanda da Bizans ve roma halkına da ev sahipli yapmıştır. Geçmişinin bu kadar dolu olması, ne yazık ki günümüzde ilgi görmesine yardımcı olmuyor. Tarsus, günümüzde ne yazık ki hak ettiği değeri göremiyor.

Mersin’in en eski ilçelerinin başında gelen Tarsus, tarihin merkezi, cezbesi ve lideri konumuna gelmiştir. Eski kültürlerin ve ev sahipliğini yaptığı kültürlerin bugün bile izini taşımaktadır.

tarihi tarsus evleri nasildir
tarihi tarsus evleri nasıl gezmeye değer mi?

Tarihi Tarsus Evleri Hakkında

Dokusu, görünümü ve kokusu ile sizi çekecek ve ilginizi zirveye taşıyacak olan bu evler, tarihi gözler önüne seriyor. Evlerin genellikle iki katlı olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Sadece ahşap değil, aynı zamanda da taş ve kerpiçten de yapılan bu evler çok eski zamanlara dayanmaktadır. Hatta o kadar eski zamanlara dayanmaktadır ki, ne yazık ki birçoğunun ne zaman yapıldığı bile çok fazla bilinmemektedir. Ancak yapılan evlerinin bir kısmı, işçiliğinden ve görünümünden de anlaşılacağı gibi Cumhuriyet dönemine aittir.

Evlerin geneli renkli ve çiçekli desenlerle süslenmektedir. Evlerin avluları, serin ve ağaçlı olarak dizayn edilmiştir. Evlerin en önemli ortak özelliklerinden biri de budur. Türk geleneksel mimarisini en etkili bir şekilde ansıtan bu evler, Tarsus’un en önemli simgelerinden de birini oluşturmaktadır. Sizin de bildiğini gibi, Mersin’in havası genel olarak çok sıcaktır. Sıcak olan bu havayı, bu evler daha da katlanılır bir hale getirmiştir.

Bu evlerin yaklaşık 300’ünün tescili bulunmaktadır. Şöyle bir hesap yapıldığında, bu türdeki evlerin sayısı 600’ü geçmektedir. Yani yarısından fazlasının tecili bulunmamaktadır. İşçiliği çok ağır ve göze hoş gelen evler, eminiz ki, sizlerin de ilgisini çekecek.

Tarsus’un Tarihi

Tarsus’un geçmişinizin köklülüğü ve kalitesi, mekânda bulunan evlere de yansımış olarak gözükmektedir. Günümüzde de önemini korumaya devam eden bu evler, genellikle iki bölü şeklinde inşa edilmiştir. Genellikle evlerin üst kısmında insanlar yaşmakta, alt kısımda ise evdeki eşyalarını ve yiyeceklerini depolamaktadır. Hatta Adana’da yetişen pamukları koyacak alanlar bulunamadığında genellikle, Tarsus’ta bulunan bu evlere yerleştirilmektedir. Yıllar içerisinde insanların ihtiyaçları nasıl değişiyorsa, evler de ona göre değişmektedir. Evlerin birçoğuna tuvalet, banyo ve mutfak gibi önemli yaşam alanları eklenmiştir. Geleneksel Tarsus hayatını en güzel şekilde yansıtan bu evleri sizle de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tarihi kokusunu içinize çekmek sandığınız kadar çok uzağınızda değil. Evlerin çevresinde, gelen misafirlerin konaklaması ve ihtiyaçlarını karşılamaları için cafeler, restoranlar ve butik oteller inşa edilmiştir. Ancak evler hala eski tarihi dokusunu korumaktadır.

tarihi tarsus evleri iyi korunuyor mu
tarihi tarsus evleri iyi korunuyor mu?

Günümüzde, evler önemini korumaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalar, Tarsus’sun tarihini daha da canlandırmaya ve çevredeki insanların dikkatini çekmeye yönelikti. Merkez’de bulunan bu evlere dilediğiniz zaman, dilediğiniz saat gidebilirsiniz. Zaman ve tarih konusunda Tarsus evleri için bir sınırlama bulunmamaktadır.

Günümüzde Tarsus Evleri

Burada bulunan evlerin yaklaşık 12 tanesi üzerinde bakanlık tarafından restorasyon çalışmaları başlatıldı. Tarsus tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, çok önemli bir kenttir. Ne yazık ki dışarıdan çok fazla bilinmese de bu tarihi doku ve mimari, Tarsus halkı tarafından yaşatılmaya devam edilmektedir. Eski zamanlardan kalma taştan yapılan evler varlığını korumaya devam etmektedir. Evlerin ve ortamın kendine has bir yapısı, özelliği bulunmaktadır. Sokağa gezmeye gittiğinizde, sizler de anında kendiniz ortamın büyüsüne kaptıracak ve oradan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Tarsus’ta tarihi evlerin arasında gezmeye başladığınızda, kendinizi bir anda eski zamanda hissedebilir. Her an kaşınıza eski arabalar çıkacak gibi hissedebilirsiniz. Eğer imkânınız varsa, orada olan yaşlı ve görmüş kişilerden, Tarsus evlerinin hikâyelerini dinlemelisiniz. Şehre geldiğinizde tarsus müzesi ve tarsus şelalesi görmeniz gereken yerlerden diyebiliriz.