Refah Şehitleri Anıtı Mersin’de Nerede Bulunur ve Ne Anlama Gelmektedir

Refah Şehitleri Anıtı

Mersin denilince, çoğu kişinin aklına, Refah Şehitleri Anıtı gelmektedir. Mersin’de gezecek yer arıyorsanız, bu yerlerin başında burası gelmektedir. Merkezde Atatürk Parkı’nın içerisinde olan bu anıt, çeşitli hikayelere konu olmaktadır.

Ne yazık ki İkinci Dünya Savaşa’nın olduğu zamanlardaki bir kötü olayı anımsatmaktadır. O dönemdeki bir faciayı anlatan bu anıt, günümüzde pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu hikaye, kısaca şu şekildedir:

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye gelecek 4tane deniz altı, 12 tane gemi ve bunlarla beraber 4 tane uçak filosu bulunmaktaydı. Bunları getirecek olan Refah isminde bir gemi, astsubay, er ve subaylar bulunuyordu. Toplamda bu araçları almak için 199 kişi yola çıkıyor. Mersin’den yola çıkan bu 199 kişinin varacağı nokta, Port Sait’tir. Gemi yola mçıktığında ne yazık ki Karpat Burnu tarafında bir grup tarafından saldırıyra suğruyor Torpilleniyor, bombalanıyor ve batırılıyor. Tarihte 23  Haziran 1941 günü, saat akşamüzeri 17.30’da yola çıktığı elirtilen bu gemi, ne yazık yola çıktıktan 5 saat sonra, yani yaklaşık 22.00 civarlarında saldırıya uğruyor. Nu saldırıcı sonucunda da 167 kişi hayatını kaybetmiş ve şehit olmyyştyr. Kalan personellerden 4 deniz, 5 tane hava, 15 tane astsubat, 5 tane er ve bunlarla beraber 3 adet gemi personeli kurtulabilmiştir. Bu tarihte ne yazık ki kötü bir olay olarak anılmaktadır.

mersin refah sehitleri anitina nasil gidilir
mersin refah şehitleri anıtına nasıl gidilir?

Aslında bu anıt;

Bu faciada hayatını kaybeden kişiler için bu anıt hazırlanmış ve Atatürk Parkı’na konulmuştur. Anıtın yapılması ve konulma bu faciadan 31 yıl sonra yani 1972 yılında olmuştur.

Bu kadar facia oldu. Bu kadar kişi hayatını kaybetti. Ancak hiçbir ülke bu saldırıyı üstlenmedi. Bu faciaya sebep olan, ve gemimize saldıran kişiler hala da bilinmiyor. Hatta bu durum için özellikle İngiliz ve Almanlar birbirlerini suçlamışlar ve tartışmışlar. Fakat buradan da bir sonuç çıkmamış. Sadece İngiliz ve Almanlar değil, aynı zamanda Fransızlar da bu noktada suçlanan ülkeler arasında bulunamktadır. Fakat tarihte ele geçen bir belge, İtalyan bir komutanın üstlere, gemiyi bombaladığını bildiren bir rapora ulaşılmıştır. Raporun olmasına rağmen, hala bu konu bir netlik ve kesinlik kazanmamıştır. Hatta, rapordaki zaman, geminin saldıraya uğradığı zaman ile uyuşmakta.

Mersin’de şehitler için yapılan, Mersin Refah Şehitleri Anıtı’nın bir benzeri de, Mersin’e kilometrelerce uzak olan, Japonya’da yapılmış. Japonya’da olan anıtın ismi ise, Türk Şehitleri Anıtı’dır.

Mersin’de olan bu anıt taştan yapılmıştır. Anıtın alt kısmında ise kare olan bir kısım mevcuttur. Bu karenin en temel amacı ise, şehitlerinin ismi yazılmasıdır. Eğer sizlerin de yolu bir gün bu anıta düşerse, mutlaka anıtın üzerinde yazan şehitlerin ismini inceleyin.

Mersin Refah Şehitleri’nin Anıtına Gittiğinizde Ne İle Karşılacaksınız?

Her şeyden önce, Mersin’e gittiğiniz zaman mutlaka yolunuzun buraya düşmesini öneriyoruz. Özellikle Mersin’in merkezinde bulunan bu anıt, sizleri kendine hayran bırakacak. Restoran kişilerin yemek konunusunda bir sıkıntı yaşamalarını engelleyecek şekilde dizayn edilmiştir. Yani, buraya gittiğiniz zaman yemek ve gezilecek yerler konusunda bir soru yaşamayacaksınız. Aynı zamanda oteller, pansiyonlar ve kalınacak yerler bulunmaktadır. Hem yerli, hem de yabancı turistlerini ağırlamayı seven mekan, sizleri de arasında görmek istiyor.

refah sehitleri aniti mersin
refah şehitleri anıtı mersin

Mersin Refah Şehitleri Anıtı’na Nasıl Ulaşılır?

Buraya ulaşmak tahmin ettiğinizden de çok kolay. Mersin’in merkezine sadece 1 km uzaklıkta olan anıt, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Atatürk Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler, buraya geldiği zaman kolay bir şekilde buraya ulaşabilmektedir. Aynı zamanda denize sıfır bir konumda olan mekân, ulaşım açısından ziyaretçilerine de sıkıntı yaratmamaktadır.. Ulaşımının kolay ve merkezde olması, Refah Şehitleri Anıtı’na kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak.

Refah Faciası Hakkında

Aslında bu olay, ne yazık ki, tarihte Refah Faciası olarak geçmektedir. 2. Dünya Savaşı’ndan önce gemi ve çeşitli araç sipariş etmiştik. Ancak burada savaş başladığı için araçların teslimatı da gecikti. Türk ve Alman Saldırmazllık Paktı gündeme gelince, İngiltere’de gemilerin teslim edilmesini hızlandırdı. Gemiler gelmediği için bizler gemiyi almaya yola çıktık. Bu noktada yukarıda belirtilen personelleri, Türkiye, yola gönderdi. Ancak harekattan sadece 5 sonra kötü haber ülkemize ulaştı.

Tarihi kentlerden olan soli pompeiopolis antik kent Mersin’in gezilecek yerlerinden birtanesi. Güzel Mersin’e gelmişken burayıda ziyaret etmenizi öneririz.